بسیج رسانه
printlogo


کد خبر: 6417تاریخ: 1395/10/12 09:08
مسئولی که در ویلای ۲۰۰۰متری زندگی می‌کند از درد محرومان و مستضعفان بیگانه است
مسئولی که در ویلای ۲۰۰۰متری زندگی می‌کند از درد محرومان و مستضعفان بیگانه است
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: کجای زندگی مسئولی که ۲۰ و ۳۰ سال در کشور مسئولیت داشته و ۱۰۰۰ میلیارد تومان ثروت برای خود جمع کرده با شیوه امیرمؤمنین علی(ع) مشابه است.

به گزارش بسیج رسانه زنجان، حجت‌الاسلام محمد حاج‌ابوالقاسم دولابی در سلسله جلسات تفسیر موضوعی قرآن کریم با عنوان سبک زندگی با بیان اینکه امروزه برای ازدواج نسخه‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود، اظهار داشت: پیدا کردن همسر در فضای مجازی، آشنا شدن در کوچه و خیابان یا در محیط دانشگاه شیوه‌های غربی هستند اما در مقابل این روشها، پیدا کردن همسر توسط بزرگترها که عقلانیت‌شان بر سایر عوامل انتخاب غلبه دارد و همه جوانب را در نظر می‌گیرند قرار دارد.

وی با طرح این پرسش که باید دید زندگی غربی استوارتر است یا زندگی دینی، افزود: پاسخ به این پرسش واضح است، چرا که امروزه بیشتر ازدواج‌هایی که از مسیرهای پیشنهادی غربی شکل می‌گیرد، متزلزل بوده و بعد از چند ماه و چند سال به جدایی منجر می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه زندگی پیشنهادی قرآن کریم استوارترین و ثمربخش‌ترین زندگی است، عنوان کرد: خداوند متعال از همه کس به نیازهای ما واقف‌تر بوده و از هرکسی بهتر می‌تواند برای برطرف کردن نیازهای ما نسخه بدهد.

وی با اشاره به توصیه‌های قرآن کریم در سوره حمد برای بهتر زیستن خاطرنشان کرد: خداوند متعال در این سوره الگوهای بهتر را برای ما معرفی کرده و ما در این سوره از خداوند می‌خواهیم ما را به راه راست هدایت کند که راه راست راه کسانی است که خداوند به آنها نعمت داد و آنها از این نعمت‌ها بد استفاده نکردند که مستوجب غضب الهی شوند و در مسیر نادرست نیز به کار نبردند تا گمراه قلمداد شوند.

«وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحینَ وَ حَسُنَ أُولئِکَ رَفیقاً»
حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم دولابی با اشاره به آیه 69 سوره نساء گفت: در این آیه به کسانی که از نعمت‌های الهی برخوردارند اشاره شده که بر این اساس مهمترین منبع برای مطالعه، جهت تدوین سبک زندگی اسلامی، زندگی پیامبران الهی، پیروان راستین پیامبران (اهل بیت)، شهداء و صالحان است.

وی با بیان اینکه نخستین و مهمترین الگو برای چگونه زیستن انبیای الهی هستند به مصداقهای قرآن کریم و زندگی پیامبران اولوالعزم نیز اشاره و تصریح کرد: باید زندگی خودمان را بر اساس زندگی پیامبران تنظیم کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری راجع به آیات 83 تا 87 سوره انعام گفت: خداوند متعال اسامی حدود 20 پیامبر را در این آیات ذکر می‌کند و می‌فرماید که "ما این پیامبران را برگزیده و به راه راست هدایت کردیم".

وی با اظهار این نکته "هر نسخه‌ای که برای سبک زندگی ارائه شد و با نسخه پیامبران الهی متفاوت بود، مردود است" یادآور شد: مؤمن، مسلمان و نمازخوان الگوی زندگی خود را از غرب نمی‌گیرد.

حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم دولابی مثال دیگری بیان و این سؤال را مطرح نمود: آیا پیامبران برای ایجاد نشاط در جامعه از نوازندگان و خوانندگان استفاده می‌کردند؟

وی با اشاره به روش پیامبران در هدایت جامعه در عرصه اقتصاد، درباره تعیین وظایف برای ثروتمندان نیز سخن گفت و اضافه کرد: ما نیز باید آن وظایف را در جامعه پیاده کنیم.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: متأسفانه بانک‌های ما تابع سبک زندگی اسلامی نیستند، و عمدتاً به‌دنبال افزایش ثروت خودشان هستند و اگرچه به استفاده از فتاوای فقها قراردادهایشان را اسلامی کرده‌اند اما به اصل کاری که بانکها انجام می‌دهند ایراد جدی وجود دارد.

وی اظهار کرد: باید پرسید که آیا بانک‌ها به‌عنوان فعال اقتصادی وظیفه ندارند تا به نیازمندان و محرومان کمک کنند و یا احسان داشته باشند، معلمی در این کشور با گذشت چندین سال با وام صاحب خانه‌ای می‌شود و در بازپرداخت اقساط دچار مشکل شده که بانک این خانه را به اجرا گذاشته تا از چنگ این معلم دربیاورد و یک خانواده 8نفری را بعد از چهل سال تلاش خانه به دوش کند.

حجت‌الاسلام دولابی با بیان اینکه انصاف در این خصوص رعایت نشده است، عنوان کرد: آیا بانک نباید در دریافت مطالباتش بین یک معلم و شخص ثروتمندی که دارد و نمی‌دهد فرق قائل شود ؟

وی با اشاره به کسانی که به‌دنبال الگو گرفتن از نسخه‌های غربی هستند ابراز کرد: غرب به ما می‌گوید "پیشرفت هسته‌ای خود را تعطیل کنید" و از طرفی "سیاستهای کنترل جمعیت را رعایت کنید" در حالی که ما پیرو پیامبران الهی هستیم و آنها چیز دیگری به ما گفته‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: هر نسخه‌ای که برای اداره کشور و تربیت فرزندان ارائه شود و آن نسخه متکی به تعالیم انبیای الهی نباشد نجات‌بخش نخواهد بود و اگر کسی این نسخه را حیات‌بخش می‌داند نماز نخواند و دیگر از خداوند هدایت به راه راست را طلب نکند چرا که انبیای الهی در رأس الگوهای مورد نظر قرآن کریم برای بهتر زیستن هستند.

وی با یادآوری اینکه صدیقان دومین الگوی بشر از نگاه قرآن کریم برای چگونه زیستن هستند، افزود: امیر مؤمنان علی(ع) صدیق اکبر است هرچند که عده‌ای این لقب را به سرقت برده به دیگران دادند.

حجت‌الاسلام دولابی با اشاره به اینکه فاطمه زهرا(س) صدیقه است، خاطرنشان کرد: آن خواهری که می‌گوید حجاب لازم نیست و در تعاملات اجتماعی با نامحرمان بی‌مبالات است و در همسرداری به وظایف خود عمل نمی‌کند اما آیه اهدنا الصراط المستقیم را تکرار می‌کند بداند که معنای این آیه را نفهمیده است.
اهدنا الصراط المستقیم یعنی "خدایا، ما را به سبک زندگی پیامبرانت و نیز صدیقان که علی(ع) و فاطمه(س) در رأس آنان هستند، هدایت فرما!".

وی با تذکر اینکه نسخه زندگی باید هماهنگ با نسخه امیرالمؤمنین علی(ع) باشد، یادآور شد: امیرالمؤمنین علی(ع) و کارگزارانش فیشهای نجومی و ویلاهای چند میلیاردی نداشتند.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: باید دید کجای زندگی مسئولی که 30 سال در کشور مسئولیت داشته و 1000 میلیارد تومان ثروت برای خود جمع کرده با شیوه امیر مؤمنین علی(ع) مشابه است؟

وی اضافه کرد: آن مسئولی که در ویلای 2000 متری زندگی می‌کند و برای مسکن محرومان کوچک‌ترین قدمی برنمی‌دارد، آیه اهدنا الصراط المستقیم را نفهمیده و یا صادقانه نخوانده است.

حجت‌الاسلام دولابی تأکید کرد: باید در پاسخ به کسانی که می‌گویند فلان مسئول به‌خاطر سنگینی مسئولیتش باید حقوق فراوانی بگیرد، گفت «آیا مسئولیت این اشخاص سنگین‌تر است یا مسئولیت امیرالمؤمنین علی(ع) و کارگزارانش؟، که فرمود خداوند بر حاکمان واجب کرده که زندگی‌شان هم‌سطح ساده‌ترین زندگی‌های جامعه باشد تا فقیر درد فقر را تحمل کند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری آراسته به ویژگی‌های توصیف شده برای حاکمان الهی است، عنوان کرد: ما به حاکمیت چنین شخصیتی در کشور افتخار می‌کنیم و دل متدینین نیز به این خوش است که رهبر جامعه‌شان به خلق و خوی انبیاء و اولیا آراسته است.

وی با ابراز اینکه شهداء سومین منبع برای سبک زندگی اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: وصیت‌نامه شهدا درس زندگی برای ما است چرا که شهدا از جان خود برای آرمانهای مقدس گذشتند.

حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم دولابی ادامه داد: همه ما باید رهروی راه شهدا باشیم نه اینکه از بردن نام آنها امتناع کنیم و یا از تدفین پیکر پاک شهدای گمنام در اماکن عمومی جلوگیری کنیم.

وی اضافه کرد: ما مخالفتهایی در همین کشور در رابطه با اینکه شهدای گمنام را در دانشگاه تدفین کنند مشاهده کردیم که این نشان دهنده دوری از فرهنگ قرآن و فرهنگ شهداست.

عضو مجلس خبرگان رهبری منبع چهارم برای سبک زندگی اسلامی را زندگی صالحان دانست و بیان کرد: زندگی این افراد در قرآن کریم و روایات معصومین، برای هدایت ما بیان شده است.

انتهای پیام/


لینک مطلب: http://basijrasaneh.ir/News/6417.html

Page Generated in 0.0064 sec