پایگاه خبری نامه نیوز
کد خبر: 4717
چرایی شکل گیری مطالبات رهبری در حوزه فضای مجازی/ نقش شبکه های مجازی در هویت سازی نسل جوان
امروز فضای مجازی نقش اصلی را در شکل دهی هویت جوانان و نوجوانان بر عهده گرفته و شرایط موجود نشان دهنده تاثیرگذاری مستقیم این فضا بر آینده جامعه و نسل امروزی دارد و قطعا همین امر باعث تاکید رهبری بر توجه بیشتر مسئولین به مقوله فضای مجازی شده است.

به گزارش بسیج رسانه، دیگر در دنیای امروز نمی توان منکر نقش مستقیم فضای مجازی در بهبود یا مسموم سازی فضای جامعه و به خصوص در میان نسل جوان اجتماع شد. تاثیری که هرچند با سرعت ماورای احساس در حال گسترش بوده ولی به راحتی قابل کنترل و البته رسیدگی توسط متولیان امر است.

ایجاد شبکه های مجازی ارتباط جمعی، گسترش فضای ارتباطی میان افراد و گروه های مختلف اجتماعی، زمینه سازی برای در دست گرفتن محیط خانواده و نیز ترویج فرهنگ مدنظر تولیدکننده این شبکه ها جزو اصلی ترین و بزرگترین مخاطراتی است که در وهله اول واکاوی و بررسی سطحی فضای مجازی در دسترس عموم مردم، می تواند مورد بررسی قرار گرفته و زمینه دقت نظر در تاثیرات عمقی و درونی این محیط را به وجود آورد.

این امر تا جایی مهم و قابل تکیه بوده که روز گذشته و در جریان دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با معلمین و مربیان آموزش و پرورش بخضی از فرمایشات ایشان را به خود اختصاص داد.

تاکید ویژه مقام معظم رهبری در بیانات خویش بر این نکته که آموزش و پرورش باید با طراحی برنامه های ویژه اقشار مختلف کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال در صدد برنامه ریزی برای آینده کشور باشد، عمق مخاطرات و تهدیدات فضای مجازی موجود را نشان می دهد و ضرورت آمادگی مسئولین در کنار جوانان برای مقابله با این خطرات احتمالی را گوشزد می کند.

اشاره رهبری به نادرست بودن مقابله چکشی با شبکه های مجازی که چند مدتی است تکیه کلام مسئولین شده خود نشانگر توجه و تسلط کافی ایشان به مسئله فضای مجازی و اهمیت وافر این مقوله در آینده سازی برای جامعه است.

آنچه مبرهن و واضح است، لزوم استفاده درست و عقلانی از شبکه های مورد استفاده جوانان و نوجوانان امری است که از چندی پیش توسط کارشناسان حوزه فضای مجازی به مسئولین گوشزد شده بود ولی شاید کم توجهی و شاید بی توجهی به حل مسئله و نیز آزادسازی اطلاعات عمومی در فضای مجازی در دسترس عموم توسط برخی نهادها در بازه های زمانی مختلف است که یقینا همین نکته موجب تذکر جدی رهبری به نهادهای متولی امر فضای مجازی در کنار آموزش و پرورش شده است.

قطعا یکی از وظایف آموزش و پرورش بر اساس بیانات رهبری تشکیل هویت دینی و ملی مستقل در جوانان و نوجوانان و نیز آینده سازی و تربیت نیروی مفید برای آینده کشور است. نکته ای که بیش از هر محیطی در فضای مجازی قابل لمس و درک است چراکه امروز بیشترین زمان خانواده ها را به طور یقین فضای مجازی و شبکه های ارتباطی در این فضا به خود اختصاص داده اند.

حال باید دید آیا واقعا نهادهای متولی امر فضای مجازی و البته فرهنگسازی به خود این جرات و شهامت را خواهند داد که پس از بیانات صریح رهبری در راستای بهبود وضعیت شبکه های ارتباطی گام بردارند و نسبت به بهبود وضعیت ارتباطی در این فضا اقدام کنند؟

به هر حال توصیه ها و تاکیدات معظم له مبنی بر اصلاح روند رسیدگی به فضای مجازی باید نصب العین بخش های مختلف به خصوص نهادهایی که ایشان به صراحت نام بردند قرار گرفته و در آینده نظاره گر تغییرات محسوس در نحوه ارتباط عموم در فضای مجازی باشیم چراکه رسیدگی به این امور در کنار تحلیل و بررسی مفاهیم جریان ساز مدنظر رهبری به یقین می تواند زمینه ترویج سبک زندگی اسلامی و استفاده بهینه از فضای مجازی را فراهم سازد.

انهای پیام/


Page Generated in 0.0101 sec