شناسه خبر: 8320 منتشر شده در مورخ: 1396/8/8 ساعت: 21:37 گروه: استان ها  
با حضور رئیس خانه مطبوعات آذربایجان غربی؛

نشست تخصصی مطبوعات؛ هم گرایی یا واگرایی قومی در نمایشگاه مطبوعات تهران برگزار شد

نشست تخصصی مطبوعات؛ هم گرایی یا واگرایی قومی با حضور رئیس خانه مطبوعات آذربایجان غربی و همچنین مشاور استاندار سیستان و بلوچستان در محل نمایشگاه مطبوعات تهران برگزار شد.

نشست تخصصی مطبوعات؛ هم گرایی یا واگرایی قومی در نمایشگاه مطبوعات تهران برگزار شد

به گزارش بسیج رسانه آذربایجان غربی، پیربوداغی، عضو دایمی دبیرخانه تعامل اقوام و ادیان آذربایجان غربی در نشست تخصصی مطبوعات ؛ هم گرایی قومی یا واگرایی قومی در بیست وسومین  نمایشگاه مطبوعات امسال عنوان کرد : استان آذربایجان غربی به اطلس جغرافیایی  اقوام و ادیان  سرزمین ایران اسلامی مشهور است.

پیربوداغی ضمن تاکید بر افتخارات اصحاب رسانه در استان آذربایجان غربی ،گفت:یکی از افتخارات و مباهات ارزنده استان آذربایجان غربی ، چاپ اولین  نشریه محلی  در سطح کشور است.

این مسئول در مورد تعداد نشریات فعال در استان افزود: تعداد  نشریات  محلی فعال در سطح  استان برای اقشار  ترک زبان  10 عدد، کرد زبان 3 عدد  و جماعت مسیحیان و آشوریان‌نشین 5 عدد است.

وی افزود: اقوام دارای  پتانسیل و ظرفیت‌های بالقوه است که می‌تواند در طرح توسعه کشور مورد بهره برداری قرار گیرد.

رئیس خانه مطبوعات استان آذربایجان نقش رسانه‌های محلی در مطبوعات کشور گفت: نقش رسانه‌های محلی به عنوان عوامل اشتراکی و رسانندگی و نیز  توسعه دهنده  قومی و ملی مطرح می شود.

وی تاکید کرد:جایگاه رسانه‌های محلی در توسعه و ترویج فرهنگ قومی مشمول عوامل دینی و فرهنگی ، بزرگداشت به باور ،گویش ،تمثیل اقوام ، مبانی جغرافیایی اقوام ، عوامل اقتصادی ( توسعه متوازن یا مرکز گریز ) می شود.

پیربوداقی ادامه داد: نظام برای اقوام ظرفیت ها و قوانینی تعریف کرده است، هویت و پتانسیل و زبان و همچنین گویش تمام اقوام در قانون اساسی کشور به رسمیت شناخته شده است.

وی ادامه داد: اگرچه قانونا هویت های ایرانی به رسمیت شناخته شده است ولی اکنون شاهدیم که با گذشت ۳۸ سال از انقلاب اسلامی تاکنون دو واحد درس زبان ترکی و یا درس کردی در سنندج تصویب نشده است لذا در این راستا نقش رسانه ها بسیار مهم بوده تا همگرایی اقوام شکل بگیرد.

رئیس خانه مطبوعات آذربایجان غربی تصریح کرد: متاسفانه توسعه متوازن در استان های کشور وجود ندارد، در واقع توسعه متوازن یعنی توسعه مرکز گریز، یعنی اینکه  باید امکانات لازم در شهرستان ها وجود داشته باشد لذا عدم توزیع امکانات در شهرستان ها سبب میشود واگرایی در بین اقوام به وجود آید.

پیربوداقی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که دشمن نیز  ازاین نوع بی عدالتی ها استفاده کرده و علیه ما توطئه می کند./ز

 

 

    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 0.1157 sec