شناسه خبر: 7925 منتشر شده در مورخ: 1396/5/21 ساعت: 12:01 گروه: خراسان رضوی  
یادداشت/ محمدسعید احدیان

خبرنگار معتقد نمی‌تواند به نفع فرد یا جناحی قلم بزند

یک خبرنگارِ آخرت باور، چون باورش به آخرت است، بر سر آرمان های دینی کوتاه نمی آید، حتی اگر همه علیه او حرف بزنند، حتی اگر گرایش ها و علایق فردی داشته باشد.

خبرنگار معتقد نمی‌تواند به نفع فرد یا جناحی قلم بزند

محمد سعید احدیان* - ما فقط یک خبرنگار نیستیم، بلکه یک خبرنگار مسلمانیم و براساس باورهای دینی به موضوعات و رویدادهای مختلف نگاه می کنیم. بر اساس یکی از مهم ترین باورهای دینی، انسان مسلمان زندگی می کند تا زندگی بسازد و باور دارد که زندگی کوتاه دنیوی برای ساختن زندگی جاودان آخرت است و همین یک نگاه و باور می تواند شیوه قلم زدن او را تغییر دهد. یک خبرنگارِ آخرت باور، نمی تواند مستقل نباشد و وابسته به کسی باشد، نمی تواند برای فرد یا حتی جناح سیاسی قلم بزند، نمی تواند از برچسب خوردن ها بترسد و به دلیل این ترس، حرف حق را بر قلم جاری نکند، یک خبرنگارِ آخرت باور، نمی تواند روزها و ماه ها و سال ها را تنها برای گذران زندگی، با تنبلی و سهل انگاری سپری و انجام وظیفه خود را فراموش کند.
تهمت نزدن و نادیده نگرفتن مصالح مردم
طبیعتا یک خبرنگارِ آخرت باور، گرایش سیاسی خودش را دارد و ممکن است این گرایش را مبتنی بر نگاهی که دارد در کارش اثر بدهد، اما به خاطر مصالح سیاسی کسی روی حق پا نمی گذارد و مصالح مردم را نادیده نمی گیرد، تهمت نمی زند و به بی تقوایی روی نمی آورد، مراقب است که وقتی درباره کسی مطلبی می نویسد، عامل گناه بسیار بزرگ غیبت نشود و به تعبیر رهبر انقلاب «قول به غیر علم» را شامل نشود. «قول به غیر علم» خیلی ساده تر و پایین تر از آن کاری است که برخی انجام می دهند، یعنی با اطمینان نداشتن از موضوعی  و نداشتن علم کافی از آن، قولی را بیان می کنند.
یک خبرنگارِ آخرت باور، چون باورش به آخرت است، بر سر آرمان های دینی کوتاه نمی آید، حتی اگر همه علیه او حرف بزنند، حتی اگر گرایش ها و علایق فردی داشته باشد، می داند که به عنوان نمونه، نمی تواند صدای فلسطینی های مظلوم را بشنود و درباره کسانی که «نه غزه و نه لبنان» می گویند، سکوت کند و در دفاع از مسلمانان فلسطین، یمن، افغانستان و غیره، قلم نزند؛ آخرت باوری با خودش مسئولیت می آورد. نمی توان آخرت باور بود و فقط همان کاری را انجام داد که خیلی از خبرنگاران در دیگر نقاط جهان انجام می دهند.
 البته یک خبرنگار آخرت باور،هم  درباره نوشته ها و هم در برابر ننوشته هایش خودش را مسئول می داند، اگر مردمی هستند که نیازی دارند و آن نیاز به گوش او می رسد، نمی تواند در برابر انعکاس آن به دلایل مصلحت و عافیت طلبی سکوت کند و چیزی ننویسد.
البته مصلحت های منطقی و ضرورت هایی که همه می دانیم جای خود را دارد، همه مجبور به رعایت آن ها هستیم با این که اعتقادی به آن‌ها نداریم. اما مصلحت هایی که مبتنی بر عافیت طلبی و ترسیدن و نگرانی از سرزنش است، در مقابل ننوشتن هایی که مردم به نوشتنش نیاز دارند و باید چیزهایی را به آن ها بگوییم، ولی ممکن است مردم از یک قلم ما خوششان نیاید، در این شرایط هم یک خبرنگار آخرت باور به دلیل ترس از این که ممکن است از سوی برخی از مردم یا حتی همه مردم مورد نقد و سوال و ابهام قرار بگیرد، سکوت نمی کند، می نویسد حتی اگر مردمی از آن قلم خوششان نیاید.
البته این آخرت باوری برای خبرنگار اتفاق بزرگی را هم رقم می زند؛ این که می داند هر قلمی که می زند و هر حرف و کلمه ای که می نویسد، دارد آجری بر آجر خانه آخرتش می گذارد، یک خبرنگار آخرت باور، خبرنگاری بسیار زیبایی دارد، پر انگیزه است، خسته نمی شود، هر سختی برایش زیبایی است، یک زیبایی که هیچ وقت پایان ندارد چون می داند آن چه انجام می دهد، علاوه بر کمک هایی که به جامعه می کند، برای خود او هم اتفاق بزرگی را رقم می زند، بنابراین آخرت باوری زندگی را زیبا می کند، درباره حضرت زینب (س) شنیده ایم که سخت ترین اتفاقات هم برایشان زیبا شد و طبیعتا سختی های زندگی ما قابل قیاس با دشواری ها و مصائب زندگی آن عزیزان نیست.

 

* مدیرمسئول روزنامه خراسان

    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
Page Generated in 0.5064 sec