شناسه خبر: 7850 منتشر شده در مورخ: 1396/5/17 ساعت: 09:55 گروه: اخبار  
به مناسبت روز خبرنگار؛

هم‌اندیشی بزرگ اصحاب قلم و رسانه به همت سازمان بسیج رسانه برگزار شد

هم‌اندیشی بزرگ اصحاب رسانه و قلم به منظور پاسداشت تلاش‌های مجاهدانه خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

هم‌اندیشی بزرگ اصحاب قلم و رسانه به همت سازمان بسیج رسانه برگزار شد

 

به گزارش بسیج رسانه، هم‌اندیشی بزرگ اصحاب رسانه و قلم به منظور پاسداشت تلاش‌های مجاهدانه خبرنگاران و اصحاب رسانه (دوشنبه) ۱۶ مردادماه در سالن پذیرایی ملاصدرا برگزار شد.این مراسم با حضور حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد، مسعود بصیری مسئول سازمان بسیج رسانه و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد.

 

"مسعود بصیری" مسئول سازمان بسیج رسانه در هم‌اندیشی بزرگ اصحاب قلم و رسانه گفت: امیدوارم که بعد از سال‌های متمادی مشکلات حوزه خبر و رسانه با حضور افراد کارکشته و باتجربه رفع شود.

 

وی افزود: حسین انتظامی که هم‌اکنون در مسند معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد قرار گرفته فردی کارکشته و باتجربه است لذا امیدوارم مشکلات این حوزه روزگاری فرا رسد که رفع شده باشد چرا که وی از جنس خبر بوده و خبرنگاری را درک کرده است.

 

در این نشست مرتضی غرقی دبیر کانون حرفه‌ای رسانه گفت: این کانون از 2 سال پیش کار خود را آغاز کرده و تاکنون 5 نشست با اصحاب رسانه شامل خبرنگاران، عکاسان، فیلمبرداران برگزار کرده است.

 

وی افزود: کانون حرفه‌ای رسانه هیچ وابستگی دولتی به جایی ندارد بلکه نهادی مستقل و برگرفته از خبرنگاران بوده و کاملاً خودجوش است.

 

دبیر کانون حرفه‌ای رسانه تصریح کرد: وابستگی این کانون وابستگی مالی، سیاسی و اقتصادی به هیچ نهاد و ارگان دولتی ندارد.

 

وی افزود: مشکل فعلی ما در فضای رسانه و به ویژه فضای مجازی که جامعه جهانی و ایران را تحت تأثیر قرار داده باید به صورت ویژه توسط اصحاب رسانه مورد بررسی قرار گیرد ضمن اینکه باید نگاه به آن هم به صورت تهدید و هم به صورت فرصت باشد.

 

غرقی گفت: فضای مجازی، فضای دنیای رسانه را شکسته است و باید اصحاب رسانه به آن توجه بیشتری کنند چرا که برخی اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی می‌تواند موجب التهاب جامعه شود.

 

وی با اشاره به نگاه سیاسی در رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها باید فقط منافع ملی را مورد تأکید خود و پیگیری قرار دهند نه منافع حزبی و جناحی را.

 

دبیر کانون حرفه‌ای رسانه در پایان خاطرنشان کرد: اخلاق حرفه‌ای باید همواره مورد تأکید ویژه اصحاب رسانه قرار گیرد لذا اخلاق‌مداری باید در فضای مجازی ترویج شود.

 

"حسین انتظامی" معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد  نیز در این نشست هم‌اندیشی بزرگ اصحاب قلم و رسانه با اشاره به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: مصرف‌کننده اصلی این قانون شهروندان هستند اما بیش از آنها اصحاب رسانه و خبرنگاران می‌توانند از این قانون استفاده کنند.

 

وی افزود: یکی از وظایف معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد آگاهی دادن به مردم نسبت به حق و حقوق‌شان است.

 

انتظامی گفت: مطابق نص صریح قانون دسترسی آزاد به اطلاعات مؤسسات عمومی باید اطلاعاتی درخواستی را منتشر و در اختیار فرد یا افراد درخواست‌کننده بگذارند.

 

وی گفت: تمام دستگاه‌های حکومتی و حتی ارگان‌ها و مؤسسات خصوصی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند در زمره دستگاه‌هایی هستند که باید در زمینه انتشار آزاد اطلاعات به درخواست‌ها پاسخ مثبت دهند.

 

معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد تصریح کرد: حدود 40 روز پیش سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات راه‌اندازی شد اما متأسفانه تاکنون 40 دستگاه به این سامانه پیوسته است در حالی که برآورد ما پیوستن بیش از 40 دستگاه به آن بوده یعنی 10 برابر دستگاه‌های فعلی.

 

انتظامی گفت: یکی از واقعیات و ضعف موجود در صنف خبرنگاران و اصحاب رسانه پایین بودن دانش تخصصی آنها است. اما دولت باید در این زمینه به آموزش ویژه این قشر کمک کند. ضمن اینکه آموزش به‌ روزنامه‌نگاران با آموزش به علاقه‌مندان کاملاً متفاوت است.

 

وی در پایان تصریح کرد: هزینه آموزش روزنامه‌نگاران برعهده دولت است که در بسته در نظر گرفته شده این موضوع توسط معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد به صراحت به این امر پرداخته شده و حتی رقم‌های یارانه پرداختی در این موضوع هم تعیین شده است.

R
R
D
D
G
G
G
G
H
TG
E
E
E
E
D
J
8
3
6
5
4
4
'
J
    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
Page Generated in 0.2759 sec