شناسه خبر: 6522 منتشر شده در مورخ: 1395/10/18 ساعت: 12:00 گروه: رسانه های دیگر  
یک لحظه مکث

خداحافظی تلخ با یک روزنامه خوب

این روزنامه مهم جهان عرب که با روزنامه‌های مهم مصر رقابت می‌کرد با دنیایی از اخبار و مقالات و گزارش‌ها و مصاحبه‌های مهم و جنجالی پس از 42 سال درخشش و مقاومت، قلم را زمین گذاشته است تا میدان برای رقبایش بازتر باشد.

خداحافظی تلخ با یک روزنامه خوب

به گزارش بسیج رسانه، هنوز یک ماهی به جنگ‌های 33 روزه اسرائیل علیه حزب‌الله لبنان مانده بود. در دفتر سردبیر روزنامه السفیر در بیروت نشسته بودیم تا مدیر مسئول بیاید و تا بیاید به عکس او با جمال عبدالناصر که به دیوار تابلو شده بود نگاه می‌کردیم. آقای ژوزف سماحه آمد و به همراهش طلال سلمان سردبیر. نشستند و به ما که گروه نمایندگان روزنامه‌های مطرح ایران بودیم خوش‌آمد گفت. کمی که از توضیحاتش درباره روزنامه پرسابقه و جاافتاده السفیر گذشت،‌ سؤالات ما شروع شد.

 
آن‌موقع اسرائیل به شدت بر روی خلع سلاح حزب‌الله لبنان تأکید می‌کرد و تلاش داشت آن را در مجامع حقوقی بین‌المللی تصویب کند. نظر آنها را در این باره پرسیدیم.
 
ژوزف سماحه گفت: می‌دانید که من مسیحی هستم نه مسلمان. آقای طلال سلمان هم سنّی است نه شیعه و می‌دانید که حزب‌الله و قائد آن سیدحسن نصرالله شیعه هستند. اما من به شما بگویم هیچ‌کدام ما به‌ هیچ‌ وجه راضی نخواهیم شد که حزب‌الله خلع سلاح شود چون می‌دانیم که خلع سلاح آنها همان و از دست رفتن تمامیت ارضی لبنان و اشغال آن توسط اسرائیل همان.
 
آنها بعد با ذوق و افتخار دستور دادند شماره‌ای که مصاحبه اختصاصی با سیدحسن داشتند را بیاورند و نشانمان دادند و گفتند: تیراژ ما روزی 25 هزار نسخه است اما روزی که این مصاحبه اختصاصی را منتشر کردیم تیراژمان به 40 هزار نسخه رسید.
 
 
 
***
 
این روزها دیگر این روزنامه پرسابقه و پر افتخار منتشر نمی‌شود. دلیلی که آورده‌اند مشکلات مالی است و برای همین با کمک‌های مردمی دو ماه بیشتر هم تاب آوردند اما بالاخره با وعده قبلی آخرین شماره خود را چند روز پیش و در آغاز سال نو میلادی منتشر کردند و تمام.
 
راستش بعید می‌دانم مشکل این روزنامه فقط مسائل مالی بوده باشد چرا که خیلی از نشریات دیگر لبنان هم با همین وضعیت مواجهند و بیشتر حدس می‌زنم در مسیر مبارزه و مقاومت کم آوردند و نتوانستند در مقابل مافیای رسانه‌ای وابسته به غرب بخصوص عربستان مانند برخی دیگر از هم‌صنفانشان استقامت کنند.
 
حالا این روزنامه مهم جهان عرب که با روزنامه‌های مهم مصر رقابت می‌کرد با دنیایی از اخبار و مقالات و گزارش‌ها و مصاحبه‌های مهم و جنجالی پس از 42 سال درخشش و مقاومت، قلم را زمین گذاشته است تا میدان برای رقبایش بازتر باشد. این یک اتفاق بسیار تلخ در عرصه مطبوعات است اما هر چه هست برای طلال سلمان و همه تحریریه خوب و پرتلاش آن آرزوی توفیق و پایداری می‌کنیم و به روح آقای سماحه که 10 سالی می‌شود به سوی معبود پر کشیده است درود می‌فرستیم.
 
امید است اخبار لبنان در روزنامه‌های دیگر و توسط نسل سرزنده و پرتلاش جدید منتشر شود و جای خالی السفیر را تا حدودی پر کند.
 
 
تقی دژاکام - روزنامه نگار
 
انتهای پیام/
    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
Page Generated in 0.3796 sec