شناسه خبر: 6511 منتشر شده در مورخ: 1395/10/17 ساعت: 13:22 گروه: استان ها  
مسئول فضای مجازی سازمان بسیج رسانه استان مازندران:

روش های افزایش امنیت در فضای مجازی

با توسعه کاربردهای اینترنت و استفاده از اینترنت در تجارت و بانکداری ، اهمیت موضوع امنیت اطلاعات در فضای مجازی توسط کاربران بیشتر احساس می شود...

روش های افزایش امنیت در فضای مجازی

به گزارش بسیج رسانه، با توسعه کاربردهای اینترنت و استفاده از اینترنت در تجارت و بانکداری ، اهمیت موضوع امنیت اطلاعات در فضای مجازی توسط کاربران بیشتر احساس می شود .

تفاوت بین HTTP و HTTPS یکی از مواردی است که متاسفانه برخی از کاربران اینترنتی نسبت به آن بی توجه هستند یا اطلاع کافی از آن را ندارند.

این تفاوت را می توان اینطور شرح داد که هنگامی که شما در حال مرور یک سایت معمولی غیر ایمن (که جلوی آدرس آن HTTP قرار دارد) هستید، اطلاعات مبادله‌ شده بین شما و سایت مربوطه به صورت رمز گذاری ‌شده منتقل نمی‌شود و اشخاص ثالث می‌توانند به آن اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

اما هنگامی که جلوی آدرس سایت مربوطه HTTPS وجود دارد، به معنای آن است که این اطلاعات رمزگذاری می‌شوند و شخص ثالثی که در این میان به این اطلاعات نگاه می‌کند از آن سر در نخواهد آورد.

در واقع اتصال ایمن (HTTPS) نوعی از اتصال است که در آن اطلاعاتی که بین شما و اینترنت مبادله می‌شود قبل از فرستاده شدن رمزگذاری می شود. در این صورت حتی اگر کسی هم بین راه قرار بگیرد و بخواهد به اطلاعات مبادله شده ی شما دسترسی پیدا کند، نمی‌تواند مفهوم آن را درک کند چون رمزگذاری شده است .

بنابراین اگر آدرس صفحه‌ی اینترنتی که مشاهده می‌کنید به جای HTTPS از HTTP استفاده می‌کند، این احتمال وجود دارد که هنگامی که به حساب کاربری خود در این سایت‌های ناامن وارد می‌شوید، اطلاعات شما  توسط دزدان اینترنتی(Hacker) مشاهده شوند.

اکثر مرورگرهای معروف از قبیل Firefox،Internet Explorer، Google Chrome، Opera و غیره، حالتی برای مرور صفحات اینترنتی دارند که به آن حالت «مرور محرمانه» یا Private Browsing Mode گفته می‌شود. در این حالت، هیچ اطلاعاتی از شما روی کامپیوتر شخصی ذخیره نمی‌شود و هیچ اثری از سایت‌هایی که بازدید کرده اید به جای نمی‌ماند.

به طور کلی، رعایت هفت نکته زیر تاثیر به سزایی در حفظ امنیت در فضای مجازی خواهد داشت:

1) ایمن کردن پسوردها

2) استفاده مداوم از HTTPS

3) دو مرحله ای کردن لاگین ها

4) استفاده از آدرس ایمیل محرمانه

5) فعال کردن هشدارهای ورود

6) مدیریت پسوردها

7) اشتباه پاسخ دادن به سوال های امنیتی به طور عمدی

 

طبیعتا با رعایت دقیق تمامی این نکات مهم، می توانیم امنیت خود را در فضای مجازی افزایش دهیم.

 

امیر محمد محمدی (گلپایگانی)-مسئول فضای مجازی سازمان بسیج رسانه استان مازندران

    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 0.0481 sec