شناسه خبر: 49815 منتشر شده در مورخ: 1397/5/14 ساعت: 11:06 گروه: اخبار  
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه رسانه بررسی شد

رسانه ها با روشنگری دستاورد‌های انقلاب را معرفی کنند/ رسانه‌ها همسو با مردم حرکت کنند

مسئول بسیج رسانه گفت: بصیری درباره شرایط امروز کشور گفت: ما نباید با تبلیغات و جنگ روانی که بر کشور و انقلاب تحمیل میشود احساس ضعف کنیم بلکه باید با روشنگری دستاورد‌های خود در حوزه رسانه را به جامعه معرفی کنیم.

رسانه ها با روشنگری دستاورد‌های انقلاب را معرفی کنند/ رسانه‌ها همسو با مردم حرکت کنند

به گزارش بسیج رسانه ،نشست رسانه‌ای شنبه‌های انقلاب امروز با موضوع بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه رسانه‌ها و مطبوعات برگزار شد.

در این مراسم سیدنظام‌الدین موسوی معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی، بیژن نوباوه کارشناس امور رسانه و مسعود بصیری مسئول سازمان بسیج رسانه به ایراد سخنرانی پرداختند.

** موسوی: رسانه‌ها باید همسو با مردم حرکت کنند

«سیدنظام الدین موسوی» دبیر انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در ابتدای این مراسم طی سخنانی گفت: ابتدا باید از نگاه گفتمان انقلاب اسلامی دید رسانه و مطبوعات در چه جایگاهی قرار دارند و چه مسئولیت‌هایی دارند؟ تاریخچه عصر مدرن ارتباطات به عصر جدید برمی‌گردد که از صنعت چاپ بوجود آمد و از رسانه‌های دیداری و شنیداری پدیدار شد.

وی ادامه داد: زمانی که انقلاب اسلامی شکل گرفت، نوع نگاهی که وجود داشت ممکن بود بین انقلابیون نیز متفاوت باشد. پذیرفتن یا عدم آن سوال‌هایی را در ذهن ایجاد کرد. قبل از پیروزی انقلاب طیف‌های مختلفی وجود داشتند که ممکن بود نگاه‌های افراطی داشته باشند. اما آنچه مسلم است حضرت امام خمینی (ره) نه به حظ و نه به حذف مطلق این پدیده‌ها موافق بودند بلکه بر این باور بودند که علم متعلق به نوع بشر است و اینها ابزارهایی هستند که می‌توان استفاده‌ای که می‌شود را از آنها داشت و مهم جهتی است که ما به این ابزارها می‌دهیم.

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی بیان داشت: قبل از اسلام نمادها و رفتارهایی بوده که پیامبر اکرم(ص) به آنها جهت و به سمت خداوند سوقشان داد. علاوه بر این بیانیه‌های امام در نوار کاست بین مردم پخش می‌شد و اینها نوعی از ثبت رسانه‌ای بود که در آن زمان هم وجود داشت. در کل باید گفت در نوع نگاه انقلابی، رسانه به عنوان ابزاری مورد استفاده است.

موسوی ادامه داد: امام خمینی (ره) در رویکردش به رسانه به دنبال شکست انحصار امپریالیسم رسانه‌ای و هویت بخشی به سبک رسانه‌ای جدید بودند و تلاش و نگاهشان به سمتی بود که انحصار این وسایل شکسته شود و از ابتدا روی نگاه جدید و رسانه‌ای تمرکز و تاکید داشت. خوشبختانه به تدریج این نوع نگاه امام خمینی را در این سالها در رسانه کشورمان شاهد بودیم.

مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس افزود: عناصر رسانه‌ای کشورهایی مثل پاکستان و ... مواضع انقلابی ایران را پسند می‌کردند و امروزه در خاورمیانه شاهد جریان رسانه‌ای هستیم که توانسته در مقابل جریان‌های غربی موفق عمل کند. روند موجود روند دقیقی است که مبنی بر بیانات امام(ره) نیز هست.

موسوی در ادامه بیان داشت: امام (ره) تاکید جدی داشتند که رسانه‌ها باید متناسب با خاص مردم بوده و در کنار و همسو با مردم حرکت کنند. به نظر می‌رسید این ایده در آن زمان جدید است اما در این بخش شاهد رشد خوبی بودیم و رسانه از انحصار طیف خاص درآمده است.

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی ادامه داد: تا جایی که رسانه تبدیل به پایگاه دشمن نشده و باورهای مردم را مخدوش نکرده و امنیت ملی را به خطر نینداخته آزاد است و می‌تواند فعالیت کند. امروزه نیز درباره مقوله‌هایی که در کشور وجود دارد نظرهای متفاوتی شنیده می‌شود‌. ما در شرایطی هستیم که جنگ روانی گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی در جریان است و عقل ایجاب می‌کند که در شرایط کنونی رسانه‌ها در جهت منافع ملی گام بردارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه سلیقه‌ها امروزه می‌توانند صاحب رسانه باشند؟ گفت: امام(ره) گفتمان جمهوری اسلامی را مطرح کرد. در هر کشوری چارچوب و باورهای خاصی وجود دارد. ما در ایران نسبت به مقولات مختلف نگاهی داریم که ممکن است با دیگران متفاوت باشد. در هر جای دنیا بخواهید رسانه تاسیس کنید نیاز به ثبت آن دارید و در ایران هم همینطور. اما محدودیت‌هایی هم وجود دارد مثل تمامی کشورها مثل موضوع هولوکاست و خبرنگارانی زندانی شدند و ...

موسوی بیان داشت: در کشور ما به طور طبیعی قانون وجود دارد و کسی که می‌خواهد فعالیت داشته باشد بایست تمامی این قانون‌ها را رعایت کند‌. جایی که با قانون در می‌افتید مسئله دیگری است و در جایی که دیده شود می‌خواهند مواضع انقلاب اسلامی را زیر سوال ببرند با آنها مخالفت می‌شود. 

** نوباوه: انقلاب ما عامل هراس استکبار است

«بیژن نوباوه» مدیر مسئول روزنامه عصر ایرانیان در ادامه مراسم گفت: هیچ ملتی بزرگ نمی شود که زبان نداشته باشد. این به این معنی است که هر چقدر فسیح تر بتونیم حرف بزنیم نشانه بلوع ما است. به غیر از جریان‌های آمریکای جنوبی که مهمترین بعدش مقابله با کمونیست بود.

وی ادامه داد: قبل از وقوع انقلاب اسلامی همین جریان استکباری برای مقابله با جریان کمونیستی فقط یک رادیو داشت و با همان یک رادیو حریف دنیای کمونیست شد و تعداد 295 اسم از آنها داریم و باید به 100 برنامه تلویزیونی اشاره کنم که برنامه‌هایی علیه ایران تولید کردند.

نوباوه با طرح سوالی مبنی بر اینکه ما که هستیم و ... پاسخ داد: باید بفهمیم انقلاب ما عامل هراس استکبار است و نباید نظام سلطه را در تمام جهات خود جدای از فضای رسانه‌ای بدانیم که اگر اینطور نبود قدرت توسعه وجود نداشت.

وی ادامه داد: جریان رسانه‌ای غرب هر جریانی را که می‌خواست را اداره کرد و مهمترین تبلور این نظام سلطه در زمان جنگ تحمیلی بود که جمهوری اسلامی در آنجا تنها بود. بزرگترین جنایت بعد از جنگ، مجروح‌های شیمیایی بودند که هیچ اسمی در رسانه‌های دنیا از آنها نیامد.

این روزنامه‌نگار در ادامه بیان داشت: نظام سلطه به نفع خودش علیه هر کشوری که بخواهد عمل می کند و تنها نظامی که توانسته در این سالها درمقابل غربی ها ایستادگی کند نظام رسانه‌ای ایران است. افکار و اندیشه‌های ما موثر است و آنها هم به همین خاطر با ما موضع دارند.

نوباوه بیان داشت: رسانه‌های غربی روزی 2 میلیون کلمه علیه جمهوری اسلامی ایران می‌زنند. آنها از این می‌ترسند که نظام روحی جامعه سالم است و اینکه می‌گویند رضا شاه روحت شاد! برای این است که مردم را به زمان خفقان جامعه آن دوره برگردانند. آنها در اصل برای برگرداندن مردم به نظام استبدادی آن زمان از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.

وی ادامه داد: به هر نوع حرکتی در غرب می‌گویند دموکراسی! اما یک صدم همین حرکت در کشورهای دیگر به معنای براندازی است!

نوباوه با اشاره به بزرگترین دستاورد رسانه‌ای انقلاب اسلامی گفت: رشد یافتگی، بزرگترین دستاورد رسانه‌ای انقلاب اسلامی است و ما امروز بعد از چهل سال به رشد بالنده رسیدیم.

وی در پایان نیز با اشاره به گذراندن پنج سال زندگی خود در نیویورک افرود: ویزایی که امریکا به من داد ویزای کارکنان کشتی بود! و در همان پنج سال حتی مرا یکبار هم به میتینگ‌هایشان دعوت نکردند! این است همان آزادی که از آن دم می‌زنند؟؟ آزادی نمایشی!

نوباوه با بیان آمار میزان مطالعه در ایران و کشورهای غربی بیان داشت: آنچه در دنیای غرب مطالعه می‌شود چیزی جز روزنامه و رمان نیست، اگر برآیند اطلاعات آنها تحرک انسانی بود می‌توانستیم بگوییم که مطالعه داشته‌اند اما سکوت در برابر جنایات آمریکا نشان می‌دهد که مطالعات آنها نتیجه آگاه سازی در پی نداشته است.

وی در ادامه عنوان داشت: منبر، معلم و خطابه رسانه‌های ما هستند و تمام شواهد حاکی از آن است که ما در عرصه رسانه رشد فزاینده داشته‌ایم.

** بصیری: غرب فقط مدعی آزادی مطبوعات است!

«مسعود بصیری» رئیس سازمان بسیج رسانه در ادامه این مراسم در ابتدای صحبت‌های خود گفت: آمریکا و غرب با انتشار آمارهای غلط سطح رنکینگ آمار ایران را جابه جا می‌کنند. در جنگ عراق یک آمریکایی عکس جنازه سربازان آمریکایی را منتشر کرد و طی آن این عکاس بازداشت و فعالیت رسانه‌ای او نیز متوقف شد! الان ۴۰۰ تا ۵۰۰ رسانه علیه جمهوری اسلامی ایران فعال هستند، این در حالی است که اگر نظام جمهوری اسلامی بخواهد در عرصه رسانه به زبان آنها فعالیت کنند ممانعت می‌کنند، همان گونه که با فعالیت پرس تی‌وی مقابله کردند.

وی در پاسخ به اینکه غربی‌ها با رسانه‌های ما چه کار کردند بیان داشت: آنچه روی کاغذ است جذاب است اما برخورد آنها با رسانه‌ها بسیار بسته است ممکن است کسی را به زندان نبرند، اما اجازه فعالیت هم به آنها نمی‌دهند. اگر رسانه‌ای بر علیه سیاست‌های آمریکا اقدامی کند، برخورد مالی با رسانه‌های منتقد آمریکایی می‌شود، این در حالی است که در کشور ما اگر رسانه‌ای بر علیه مسئولان نظام مطلبی را در قالب‌های غیر متعارف بیان کند مبلغ ناچیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی جریمه می‌شود.

رئیس سازمان بسیج رسانه افزود: پرس تی وی اطلاعات غربی‌ها را به زبان خودشان منتشر کرد. این در حالی است که رسانه‌های ایرانی نمی‌توانند به زبان‌های خارجی فعالیت رسانه‌ای داشته باشند. در همین کشورهای عربی رسانه‌های عرب زبان ما و شبکه‌های اجتماعی‌مان را در زمان حج فیلتر کردند.

وی در ادامه بیان داشت: باید پرسید که آیا در انگلیس توهین به پیامبر مجازات ندارد؟ در کشور ما توهین به رسانه‌ها جریمه دارد! و پرس تی وی ۱۰ ثانیه از مکالماتی در انگلستان بوده را مطرح کرد و مورد شکایت قرار گرفت. در شرایط فعلی ما بیش از آنکه مشغول خود باشیم باید نگاهی به دستاوردهای جمهوری اسلامی داشته باشیم. در حال حاضر 42 خبرگزاری با همه آرا و اندیشه‌های سیاسی و حتی منتقد جمهودی اسلامی مشغول فعالیت هستند و غربی‌ها که مدعی آزادی مطبوعات هستند، شدیدترین رفتارها را با رسانه‌های مخالف خود دارند.

بصیری با بیان مهمترین اتفاق بعد از انقلاب گفت: مهمترین اتفاق بعد از انقلاب این بود که سطح جامعه را از سکس و خشونت عمیق‌تر کردیم و به سمت بیداری اسلامی سوق دادیم و نشانه‌هایش انتشار نشریه جوانان امروز و زن روز بود.

وی افزود: غرب که مدعی آزادی مطبوعات است و رتبه ۴۱ در آزادی مطبوعات دارد شدیدترین رفتارها را با دیگران دارد. در شرایط کنونی همه جوامع علیه ما بسیج شدند و اقتدار و قدرتشان را برای ضربه زدن به ما به کار بستند و در جایی که منافع ملی در خطر است باید با اینها برخورد شود.

بصیری درباره شرایط امروز کشور گفت: ما نباید با تبلیغات و جنگ روانی که بر کشور و انقلاب تحمیل میشود احساس ضعف کنیم بلکه باید با روشنگری دستاورد‌های خود در حوزه رسانه را به جامعه معرفی کنیم.

    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 4.6992 sec