شناسه خبر: 49722 منتشر شده در مورخ: 1397/4/23 ساعت: 11:39 گروه: خراسان جنوبی  
با محوریت بحران آب و خشکسالی صورت گرفت

برگزاری جلسه هیئت اندیشه ورز بسیج رسانه خراسان جنوبی+ تصاویر

جلسه هیئت اندیشه ورز بسیج رسانه استان خراسان جنوبی با حضور مدیران رسانه ای استان خراسان جنوبی برگزار شد.

برگزاری جلسه هیئت اندیشه ورز بسیج رسانه خراسان جنوبی+ تصاویر

به گزارش بسیج رسانه جلسه هیئت اندیشه ورز بسیج رسانه استان خراسان جنوبی با حضور مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی و مدیران رسانه ای استان خراسان جنوبی برگزار شد.

حسین امامی مدیرعامل آب منطقه ای استان خراسان جنوبی در این نشست با تشریح وضعیت بحران آب در خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر عدد مربوط به آب مصرفی استان نسبت به مقدار آب تجدید پذیر سالانه 1.18 است که این عدد بیانگر بحران فوق‌العاده شدید و عدم تعادل بیلان آبی استان است.

وی افزود: سرانه آب تجدیدپذیر سالانه در استان یک هزار و 137 مترمکعب به ازاء هر نفر است که براساس شاخص فالکن مارک بیانگر وضعیت بحرانی آب در استان است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: در طبقه‌بندی استان‌های کشور براساس شاخص پایش منابع آب، توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران، استان خراسان جنوبی در رده استان‌های دارای تنش آبی شدید قرار دارد.

امامی تصریح کرد: عدم وجود منابع آب سطحی در استان موجب شده است که تمام اتکاء استان برای تأمین نیاز آبی بخش‌های مختلف بر منابع زیرزمینی باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا تقریباً تمامی نیاز شرب از طریق آب زیرزمینی تأمین می شود به گونه‌ای که در برابر برداشت 59 میلیون مترمکعب در سال از منابع زیرزمینی برای تأمین نیازها شرب استان تنها 1.5 میلیون مترمکعب از منابع آب سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی به چالش‌های ناشی از بحران آب در استان اشاره کرد و یادآور شد: یکی از این چالش‌ها، افت کمی و کیفی منابع آب است که در این راستا کاهش میزان بارندگی موثر در کنار افزایش متوسط دما در استان، کاهش میزان آب تجدیدشونده را در پی داشته که این موضوع در کنار افزایش میزان برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی به دلیل نیازها توسعه استان، افت شدید سطح آب آبخوان‌ها و کاهش کیفیت آب آنها را به دنبال داشته است

686
688
56876
6667676
    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 0.2717 sec