شناسه خبر: 4913 منتشر شده در مورخ: 1395/3/15 ساعت: 12:59 گروه: اخبار  
سردبیر سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری ایسنا در گفتگو با بسیج رسانه:

بسیج رسانه در حفظ انسجام اصحاب رسانه موثر است/ دیده نشدن حوزه دفاع مقدس ،دغدغه های خبرنگاران این حوزه

سردبیر سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری ایسنا گفت: نشست‌های ماهانه بین اهالی رسانه فعال در حوزه دفاع مقدس دورنمای امیدوار کننده‌ای به شمار می‌رود که امیدوارم این کار تحقق یابد. به نظرم بسیج رسانه می‌تواند به عنوان یک سازمان موثر در عرصه رسانه،خبرنگاران را در این کار یاری کند.

بسیج رسانه در حفظ انسجام اصحاب رسانه موثر است/ دیده نشدن حوزه دفاع مقدس ،دغدغه های خبرنگاران این حوزه

 ناصر ملایی، سردبیر سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری ایسنا در گفتگو با خبرنگار بسیج رسانه در خصوص اهمیت کار رسانه در حوزه دفاع مقدس گفت: حوزه رسانه‌ای دفاع مقدس دغدغه‌ها،مشکلات و کمبودهای زیادی دارد، مشکلاتی که اگر بخواهیم این حوزه بر جامعه جوان تاثیر بگذارد باید به آنها توجه شود، دفاع‌مقدس که کسی در تأثیر آن در آرامش امروز کشورمان شکی ندارد نیازمند توجه بیش از پیش است، چیزی که متاسفانه کمتر در رسانه‌ها به چشم می‌خورد، باید مواظب باشیم که فرصت‌ها را از دست ندهیم.

 

ملایی کم لطفی و دیده نشدن اقدامات در حوزه دفاع مقدس را از مشکلات قابل بحث این عرصه دانست و گفت: بخشی از دغدغه‌های دفاع مقدس به نحوه مدیریت متولیان امر دفاع مقدس و مروجین فرهنگ دفاع مقدس برمی‌گردد.

 

وی یکی از مشکلات پیش رو در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را محدود کردن همایش‌ها و مراسمات مربوط به دفاع مقدس در سالن‌های خاص دانست و افزود: همه مسئولان به اینکه دفاع مقدس مردمی بود تاکید دارند اما سوال این است که در برگزاری چنین برنامه‌هایی مردم چقدر نقش دارند حتی اگر این نقش را تنها در حضور فیزیکی صرف آنها قلمداد کنیم.

مولایی ادامه داد: باید برنامه‌های مربوط به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از سالن‌ها خارج کنیم و به داخل دانشگاه‌ها، مساجد و هیئت‌ها ببریم، جاهایی که در واقع مردم و دانشجویان حضور دارند.در این صورت نه تنها ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را تقویت می‌کنیم بلکه حتی امکان جذب جوانان زیادی هم فراهم خواهد شد.

این فعال رسانه‌ای افزود: بسیار خوب و پسندیده است که یادواره شهیدان را در سالن‌های خوب برگزار کنیم اما این کا رنباید به یک رویه تبدیل شود چون در آینده بازخورد عمومی و تاثیر مسقیم بر مخاطب نخواهد داشت.

سر دبیر سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری ایسنا  اظهار کرد: خبرنگاری در حوزه دفاع مقدس نیز،مسئولیت سنگینی به دوش خبرنگار می‌گذارد چرا که مهمترین رسالتش ترویج فرهنگی ایثار و شهادت به کسانی است که یا جنگ را از نزدیک لمس نکرده‌اند یا به دلایلی ارتباط چندانی با مقوله دفاع مقدس ندارند.

 

وی به نقش رسانه‌ها و سایر متولیان امر ترویج فرهنگ دفاع مقدس در این راستا اشاره کرد و گفت: دفاع‌مقدس به عنوان برگ زرینی از تاریخ معاصر کشورمان باید با توجه به مقتضیات زمان و با زبان روز به نسل جدید شناسانده شود و بی‌‌توجهی و یا کم‌توجهی به آن در درازمدت ما را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد.یکی از این آسیب‌ها ممکن است به دلیل بی‌توجهی به ذائقه جوانانی باشد که چند سال بعد از پایان جنگ تحمیلی به دنیا آمده‌اند. البته ما زمانی به ذائقه مخاطب امروز پی خواهیم برد که با یک کار تحقیق وسیع مخاطب‌شناسی کنیم.اگر بدانیم برای چه ذائقه‌ای چه محصولی باید تولید کنیم بخش عمده مشکلات پیش رو خودبخود مرتفع خواهد شد. دراین راه هم نباید به مسائلی همچون کمبود سوژه در حوزه دفاع مقدس دامن بزنیم چون بی‌انصافی است مگر چند درصد حماسه‌آفرینی‌های جنگ تحمیلی بیان شده است؟چنددرصد  رزمندگان و فداکاری‌های آنها را از سرباز گرفته تا فرمانده بیان کرده‌ایم؟ چقدر از نقش زنان در پشت جبهه و یا کلا پشتیبانی جبهه‌ها سخن گفته‌ایم؟

 

ملایی یادآور شد: هر موضوعی که قابلیت خبری شدن دارد باید به آن پرداخته شود و در این میان دفاع‌مقدس هم که کسی در تأثیر آن بر آرامش امروز کشورمان شکی ندارد نیازمند توجه بیش از پیش است.چیزی که متاسفانه کمتر در رسانه‌ها به چشم می‌خورد.باید مواظب باشیم که فرصت‌ها را از دست ندهیم.البته هر رسانه‌‌ای به فراخور امکانات سعی کرده است مطالبی در مورد دفاع‌مقدس منتشر کند ولی ای کاش فرصتی فراهم می‌شد همه رسانه‌ها فارغ از سلایق مختلف، ستون و یا صفحه‌ای ثابت با موضوع دفاع مقدس داشته باشند.

 

سر دبیر سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری ایسنا  تحقق این کار را در گرو همکاری نهادهای حمایت‌کننده رسانه‌ها دانست و افزود:پیشنهاد می‌کنم در کمک به رسانه‌ها درصدی از معیارهای کمک به پرداختن به فرهنگ دفاع‌مقدس اختصاص یابد.

 

وی در ادامه به کمبود خبرنگار در حوزه اخبار دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:متاسفانه این حوزه از نظر تعدد خبرنگار با کمبود جدی مواجه است.در صحبتی که با برخی خبرنگاران داشتم برداشت‌شان این بود که خبرهای حوزه دفاع مقدس دیگر کاربرد خاصی ندارند و به گذشته مربوط می‌شوند این در حالی است که اگر بنا را بر این قرار دهیم باید گفت پس نباید به آثار تاریخی هم توجه کنیم؛ این در حالی است که اگر مثلا بخشی از دیوار یک اثر تاریخی آسیب ببیند تا چند روز شاهد انتشار بیانیه و اظهار تاسف در این باره هستیم که البته واکنش‌ خوبی است و باید نگران آثار تاریخی باشیم اما آیا براستی اگر طی هشت سال جنگ از کشورمان دفاع نمی‌شد آیا نشانه‌‌ای از همین آثار تاریخی را در کشور داشتیم؟

 

ملایی همچنین از مدیران عامل رسانه‌ها درخواست کرد توجه بیشتری به حوزه خبری دفاع مقدس داشته باشند.

 وی در بخش این گفت‌وگو خواستار ارتباط تنگاتنگ خبرنگاران و دبیران اخبار دفاع‌مقدس رسانه‌ها با همدیگر شد و افزود: نشست‌های ماهانه بین اهالی رسانه فعال در حوزه دفاع مقدس دورنمای امیدوار کننده‌ای به شمار می‌رود که امیدوارم این کار تحقق یابد. به نظرم بسیج رسانه می‌تواند به عنوان یک سازمان موثر در عرصه رسانه،خبرنگاران را در این کار یاری کند.

 

ملایی ادامه داد: فعالیت تشکل‌‌های غیردولتی نیز با موضوع دفاع مقدس می‌تواند نقش پررنگی در پربار شدن مطالب دفاع‌مقدس رسانه‌ها باشد.برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوعات مشخص هم در پیشبرد کار در حوزه دفاع مقدس غیرقابل انکار است که کمتر شاهد آن هستیم.

 

وی اظهار کرد: دفاع‌مقدس به عنوان برگ زرینی از تاریخ کشورمان نباید در هیاهوی مسایل سیاسی و غیره کمترین صدمه‌ای ببیند. تک تک افراد جامعه در قبال این بخش از تاریخ کشور مسئولند و باید بدون هیچ بهانه‌ای آن را سینه به سینه و با ابزارهای لازم به آیندگان منتقل کنند. همانطور که ما در مورد عملکرد گذشتگان خود قضاوت می‌کنیم آیندگان هم در مورد ما قضاوت خواهند کرد.

سر دبیر سرویس فرهنگ حماسه خبرگزاری ایسنا گفت: اجازه دهیم اقشار مختلف جامعه از جمله هنرمندان با سلایق گوناگون در عرصه نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیشتر از پیش فعالیت کنند و با زبان خود حرف بزنند و وظیفه مسئولان امر بها دادن به این نظرات و سلایق و به کارگیری آنها است. بهانه گرفتن بی‌مورد دردی از ما دوا نمی‌کند. بگذاریم هر قشری در چارچوب مشخص و تا جایی که به اصل دفاع مقدس صدمه نمی‌زند، فعالیت کند. قبول کنیم که دفاع مقدس زوایای پنهان زیادی دارد که باید با سود جستن از تمامی امکانات سخت‌افزاری و نرم افزاری و با پرداختن به آن‌ها تاریخ این دفاع پرحماسه را کامل کرد.

انتهای پیام/

    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
Page Generated in 0.1135 sec