شناسه خبر: 4183 منتشر شده در مورخ: 1394/12/4 ساعت: 09:46 گروه: کرمانشاه  

الزامات هم گرایی در برابر اشاعه واگرایی دشمن

الزامات هم گرایی در برابر اشاعه واگرایی دشمن

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج رسانه استان کرمانشاه- دشمن؛ برای ایرانیان واژه ای کاملا" ملموس و آشناست. از دیرباز تاریخ این مرزو بوم  تا پس از اسلام و تا به حال که به اصطلاح در جهانی متمدن زندگی می کنیم که تکنولوژی های نو هوش را از سر هر انسانی می رباید و همه را مات و مبهوت توانایی های فکری بشر می کند. با این همه؛ گویا فناوری نتوانسته چندان در حفظ و اشاعه انسانیت انسان و رسالت خطیر او تاثیر گذار باشد و بلکه در برخی امور نیز جامعه انسانی را از حیث شاخص های بشریت با تنزل و افتی محسوس مواجه ساخته است. می گویند تعصب از مشخصات فرهنگی جهان سوم است، اما وقتی که به درگیری های بالکان و جنایات صرب ها نگاه می کنیم و یا بیش از شش دهه جنایات صهیونیست را می بینیم، درهمین بیخ گوشمان، وحشی گری های آل سعود را نظاره می کنیم، و یا در لیبی و بحرین و عراق و افغانستان پیوسته رد پای گرگ هایی را می بینیم که انسانیت را پاره پاره می کنند، بوکوحرام را که در آفریقا می بینیم و انسان سوزی های داعش و جبهه النصره و جیش الاسلام و ده ها گروهک دست ساخته ی آمریکا و صهیونیزم را در منطقه خاورمیانه و در آفریقا مشاهده می کنیم؛ رذالت ها و نفاق های سیاسی ترکیه را که می نگریم، مظلومیت ملت هایی مثل سوریه و عراق را که می بینیم، همه و همه به ما می گوید که تعصب فقط مخصوص ملت های توسعه نیافته و یا درحال توسعه نیست، بلکه آن ها بدترین و خشک ترین نوع تعصب را با چاشنی دفاع از حقوق بشر به خورد تمام دنیا می دهند، سر می برند، مثله می کنند، می سوزانند، خفه می کنند، با تانک از روی انسان ها عبور می کنند، دل   و جگر هم نوعان خود را بیرون می کشند و می خورند تا بگویند نمی توان با خواسته های خودخواهانه و فریب کارانه ی غرب، مقاومت کرد!

اما ملت های آگاه همواره ثابت کرده اند که می توانند پایدار باشند و از شرافت، عزت، مصلحت، استقلال و کرامت خود دفاع کنند. درواقع ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه با ملایمت و متانت با وحشی های مدرن حرف بزنیم و چه خشن و تند برخورد کنیم، تنها یک نتیجه می گیریم و آن هم نگاهی حقیرانه از نوع شهروند درجه چندم دهکده جهانی است و نه چیزی بهتر و بیشتر از آن. دفاع ما حالا چند جبهه دارد: درونی و بیرونی، سخت و نرم، فرهنگی و نظامی، تکنولوژیک و علمی، برای این که اساس تحریم غرب و خصوصا" آمریکا مبتنی بر حربه ی استثمار و همان نگاه حقیرانه غرب به ممالک تحت سیطره و تحت ستم است و به قولی نگاهی است عاقل اندر سفیه! با این همه ملت ایران با رهبری های داهیانه و خردمندانه رهبر معظم انقلاب، با نیروهای زبده و با ایمان جوان، با درایت و صبوری، با ظرافت و بردباری، و با اتکاء به توانایی های خود، علی رغم شدید ترین و گسترده ترین تحریم ها و فشارهای طول تاریخ بشریت متمدن، ایستادیم، مقاومت کردیم، جنگیدیم و به دنیا ثابت کردیم که می شود در برابر استکبار و تمامیت خواهی ایستاد و پیروز شد. مشارکت های مدنی مثل انتخابات، یکی از نمونه های بارز این مقاومت است. غرب همیشه به توده های جهان سومی القا می کند که آن ها نمی توانند بدون کمک آمریکا و اتحادیه اروپا روی پای خود بایستند و نهایتا" مجبور می شوند تحت استیلای غول اقتصادی و تکنولوژیک غرب، کرنش کنند و تسلیم شوند!

راه علاج ایستادگی و روش مبارزه با دشمنان عنود و لجوج و متکبر؛ اعتماد به خود و رفتن به سمت هم گرایی و هم اندیشی و هم دلی است. گرایش های فکری و سیاسی، تنوع های فرهنگی و خواسته های متفاوت در همه ی جوامع امری بدیهی است. اصولا" اگر جامعه ای از حیث سیاسی، فکری و فرهنگی کاملا" یک نواخت و یک پارچه و یک رنگ و یک نما باشد، راهی برای رقابت و رشد و ارتقای فکری و فرهنگی و سیاسی در آن جامعه باقی نمی ماند و در کوتاه ترین مدت، چنین جامعه ای به رکود و سکون خواهد رسید. هم گرایی و اتحاد و هم دلی به این معنا نیست که همه ی مردم یک حرف بزنند و یک چیز را بخواهند، بلکه بدین معناست که در عین تنوع و تعدد اندیشه و خواسته، ملت در برابر اصول مهم مانند حفظ ارجمندی و استقلال، اجتناب از رفتارهایی که جامعه را به سوی وابستگی به بیگانگان می کشاند، حفظ منافع میهنی و ملی، حفظ ارزش ها و فرهنگ دینی و ملی، اعتلای مملکت و ملت، یک صدا و یک پارچه باشند و به اصطلاح بهانه به دست دشمن ندهند. یکی از مهم ترین الزامات هم گرایی، احترام به قانون و قانون گرایی است. ار شاخص های دیگر برای نیل به هم گرایی و هم دلی، واقع گرایی و توجه به حقایقی است که در اطراف ما می گذرد. انتخابات مسئله ای است که درمورد آن دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. این دیدگاه ها بعضا" القایی و خارجی است و گاهی درون زا و مبتنی بر ساختارهای داخلی و بومی. قطعا" اندیشه ها و عوامل بیرونی در بسیاری مواقع نمی تواند تامین کننده خواسته های واقعی ملت ما باشد و غالبا" مطابق با نوعی مهندسی فکری و فرهنگی، و یا سیاسی به منظور تداوم سلطه است.

مردم ما پویا، مشارکت جو، نجیب، هوشمند و با درایت هستند. از مشخصه های این مردم، بیگانه ستیزی است – برای این که وقتی تاریخ را مطالعه می کنند، در جای جای کشورشان، رد پاهای دشمنان این آب و خاک را از پرتغالی ها تا انگلیسی ها و فرانسوی ها و روس ها و آمریکایی ها دیده اند. نه شرقی و نه غربی که امام راحل امت (ره) برآن ابرام و تاکید می ورزیدند از همین نوسانات مداخلات بیگانگان در سرنوشت ملت ما ریشه می گیرد. مردم ما هنوز خاطرات تلخ و گزنده کمپانی هند شرقی در جنوب و شرکت نفت شمال را از یاد نبرده اند و رقابت تنگاتنگی که روس و انگلیس برای تقسیم منافع ملی ایرانیان بین خود داشتند و گاه این رقابت را با ترفند بین خود و فرانسه تقسیم می کردند. حضور و مشارکت مردم ما در انتخابات باید مبتنی براین واقعیات تاریخی باشد. بدون تردید تا اتصالی از درون به خارج از حوزه های یک سیستم نباشد، اطلاعاتی از درون به بیرون درز نمی کند و مهم این است که ما بتوانیم با فراست و هوشمندی این نقطه ی اتصال را مسدود کنیم و حتی این مسئله نیز به هیچ وجه مغایر با اصل حفظ اتحاد و همدلی و هم گرایی بین گروه ها و اندیشه های مختلف اجتماعی و سیاسی در داخل نیست. مخالف و موافق برنامه های سیاسی و یا اقتصادی و حتی فرهنگی – هریک برای خود دلایلی دارند و مطرح کردن این براهین و ادله طبیعی است و باید همه به آن گوش فرادهند: فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه. برای انتخاب احسن؛ شاخص و معیار وجود دارد و خردگرایی و منطق را می توان یکی از این معیارها به شمار آورد.

دنیا؛ انقلاب و نظام ما را با پسوند اسلامی می شناسد و از نقطه نظر سیاسی، " نظام ولایت فقیهی " می نامد و به همین خاطر تا کنون نتوانسته است در دیوار محکم باورهای مردمی نفوذ کند. ملتی که یک عنصر معنوی کاریزماتیک را رهبر بلا منازع خود در همه ی عرصه ها تلقی می کند و به آن قلبا" باور و توجه دارد. این موضوع برای ما، یک نقطه ی قوت بسیارمهم و حیاتی است و الزامی بدیهی برای دورهم بودن و دورهم جمع شدن و با هم بودن و با هم اندیشیدن. حرکت مبنایی ما باید مطابق با چنین شاخص هایی باشد. گیرودار و نزاع هر انقلاب، در بطن و متن آن است و اگر انقلابی بی تعرض باشد و درمقابل تعرض از خود استیصال و واماندگی و واگرایی نشان دهد، بی گمان از سرشت و ذات انقلابی خود خارج خواهد شد. این درست است که بالاخره هر انقلاب بایستی به نقطه ی ثبوت و اطمینان خود برسد و وارد فاز تعامل و هم گرایی با بیگانگان هم بشود، اما تا لبخندها و دست درازکردن ها برای این باشد که ما پل برنیم تا از آبروی خود بگذریم، به طور قطع و یقین، به مرحله ثبوت و تعامل واقعی نمی رسیم  و هرچه هست، تنها ژستی برای دوستی است و جست و جو برای پیدا کردن راهی به درون انقلاب و نظام. چه کسی خوبست و چه کسی بد؟! این فقط یک پرسش ظاهری و بی محتوا نیست. اشخاص؛ هم حقیقی هستند و هم حقوقی. شخصیت های حقیقی خواسته و ناخواسته به شخصیت های حقوقی وابسته می شوند و این خاصیت سیاست و ترفندهای سیاسی است.

در این جا نقش یک شخصیت رسانه ای بیش از پیش مهم جلوه می کند. انسان رسانه ای؛ می بایستی بسیار هوشمند، اندیشمند، موقعیت شناس، بیدارگر، نکته بین، و بسیار حساس باشد. رسانه ها در جمع خود باید بیش از هرچیز خردگرایی، جمع گرایی، همراهی، هم اندیشی، و واقع نگری در برهه های مختلف تاریخی را سرلوحه ی فعالیت های خود قراردهند. آگاهی بخشی در انتخابات تنها شامل جریان شناسی سیاسی نمی شود، بلکه جریان شناسی اصل قضیه است و مسایل مهم دیگری مانند سوابق اجرایی و علمی ، سیاسی و فرهنگی نامزدهای انتخابات نیز مهم و قابل تامل هستند. این موضوع برای کاندیداهایی که قبلا" به مجلس راه یافته اند مهم تر است. باید اندیشید و همه ی رفتارها، گفتارها، حرکات و واکنش های این گونه افراد را دقیقا" زیر دره بین برد و با شاخص های میدانی سنجید. آن ها چه کرده اند و چه گرهی از انبوه گره ها و مشکلات مردم را حل کرده اند و چه فعالیت های برجسته ای داشته اند که دوباره برای مجلس نامزد شده اند! افرادی نیز که برای اولین بار نامزد ورود به مجلس شده اند، چگونه افرادی هستند و با توجه به شاخص ها و الزاماتی که تا کنون برشمردیم، تا چه اندازه مطابقت دارند؟ رسانه ها این موضوعات را باید بدون توجه به گرایش های که دارند، به عنوان یک وظیفه و رسالت خطیر و مهم مورد توجه قراردهند و به سادگی از کنار آن نگذرند.

یادداشت از:حشمت اله سلطانی

 

سلطانی
    google-buzz twitter digg facebook linkedin
منبع خبر: روابط عمومی بسیج رسانه استان کرمانشاه
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 4.6949 sec