شناسه خبر: 3973 منتشر شده در مورخ: 1394/10/21 ساعت: 17:02 گروه: اخبار  

نشست خبری مسئول سازمان بسیج رسانه با حضور خبرنگاران برگزار شد

نشست خبری مسئول سازمان بسیج رسانه کشور با عنوان "همایش روز بسیج رسانه و گرامیداشت شهدای خبرنگار" در سالروز شهادت غلامرضا رهبر، شهید شاخص عرصه رسانه، برگزار شد

نشست خبری مسئول سازمان بسیج رسانه با حضور خبرنگاران برگزار شد

نشست خبری مسئول سازمان بسیج رسانه کشور با عنوان "همایش روز بسیج رسانه و گرامیداشت شهدای خبرنگار" در سالروز شهادت غلامرضا رهبر، شهید شاخص عرصه رسانه، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج رسانه، در این نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، بصیری با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای رسانه افزود: این سازمان بیش از 4 سال است که فعالیت خود را در زمینه جذب، آموزش و سازماندهی خبرنگاران آغاز کرده و حدود 10 هزار خبرنگار از سراسر کشور را به عضویت این سازمان در آورده است. در این مدت حدود 120 دفتر بسیج رسانه نیز در سراسر کشور راه اندازی و مشغول فعالیت شده اند.

مسعود بصیری تشکیل کلاس‌های آموزشی، راه‌اندازی اردوهای آموزشی همراه با امکان مصاحبه با شخصیت‌های برجسته، بازدید از صنایع و دستاوردهای انقلاب اسلامی را از جمله فعالیت‌های صورت گرفته ویژه خبرنگاران عضو بسیج رسانه معرفی کرد.

وی گفت: از نظر ما همه خبرنگارانی که دل و فکرشان برای اعتلای این سرزمین و انقلاب می تپد، بسیجی هستند حتی اگر کارت بسیج هم نداشته باشند.

مسئول سازمان بسیج رسانه خبرنگاران را پیامبران رسالت انقلابی در کشور معرفی کرد و افزود: قلم، کاغذ و تریبون آنها به مثابه منبری است که سالها اسلام را به جلو برد.

بصیری با اشاره به برگزاری همایش "رسانه و دموکراسی" در روز چهارشنبه 23 دیماه گفت: در این همایش که با حضور دکتر رحیم‌پورازغدی و حجت الاسلام پناهیان برگزار می‌شود، سعی داریم تا ارتباط بین رسانه با دموکراسی و خدمات متقابل بین این دو را بررسی کنیم.

مسئول سازمان بسیج رسانه با اشاره به اینکه تاکنون 253 شهید رسانه در سراسر کشور شناسایی شده و این کار ادامه دارد، گفت: به مناسبت سالروز شکل گیری بسیج رسانه، همایش گرامیداشت شهدای خبرنگار و روز بسیج رسانه پنجشنبه 24 دی‌ماه از ساعت 9 صبح در تالار سوره حوزه هنری برگزار می شود که طی آن علاوه بر تجلیل از خانواده شهید حجت‌الاسلام روحانی‌فرد، شهید شاخص امسال بسیج رسانه و برخی از خانواده های شهدای رسانه، از جمعی از پیشکسوتان عرصه رسانه نیز تجلیل به عمل می آید.

به گفته وی، در این همایش یکی از مدیران رسانه ای و همچنین سردار نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین، و علیرضا زاکانی نماینده مجلس شورای اسلامی به ایراد سخن می پردازند.

مسعود بصیری با اشاره به جانفشانی ها و مجاهدت خبرنگاران کشورمان، تاکید کرد: هرچند دروازه شهادت در برهه‌ای از زمان بر همگان بسته شد اما این مسیر همواره برای خبرنگاران باز بوده و در مقاطع مختلف ما شاهد شهادت خبرنگاران در عرصه‌های گوناگون بوده‌ایم.

بصیری در ادامه به برخی مشکلات خبرنگاران و اصحاب رسانه پرداخت و اظهار داشت: حل مشکلات و معضلات خبرنگاران در حوزه معیشتی، حل مشکلات بیمه و عدم درک درست از شرایط خبرنگاری از نگاه برخی مسئولان و رسانه‌ها به دلیل مشکلات مالی در این حوزه از دیگر از اهداف بسیج است.

وی خبرنگاران را جزو مظلومترین اقشار جامعه دانست و یادآور شد: هر خبرنگاری وظیفه خود می داند تا اخبار مشکلات و معضلات مختلف جامعه و هموطنانش را منعکس کرده و صدای آنان را به گوش مسئولین و سایر مردم برساند اما صدای مظلومیت و محرومیت های همین قشر زحمتکش، تاکنون شنیده نشده است.

مسئول سازمان بسیج رسانه با تاکید بر اینکه در برنامه پنجم و ششم توسعه به رسانه توجه جدی نشده است، اظهار داشت: این مسئله که ما در پایان برنامه ششم توسعه چه تعداد خبرنگار باید داشته باشیم، وضعیت رسانه‌ها چگونه باشد و چقدر مخاطب در داخل و خارج از کشور وجود داشته باشد، در این برنامه پیش بینی نشده است.

 بصیری با اشاره به اینکه باید با همکاری همه مسئولان وضعیت خبرنگاران بیش از پیش بهبود یابد، تصریح کرد: البته بسیج رسانه در این راستا جلسات متعددی با مسئولان مربوطه و همچنین نمایندگان مجلس برگزار کرده و از سوی دیگر ناگفته نماند که وزارت ارشاد هم تمایل دارد در این زمینه تلاشی انجام دهد اما برخی مشکلات از جمله تغییرات اولویت ها در برخی مجموعه های دولتی، اجازه اقدامات بیشتر از این را به آنان نمی‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه بسیج رسانه نگاه حزبی نداشته و خواستار ایجاد یک مجمع صنفی است، تصریح کرد: این مجمع می‌تواند حداقل احتیاجات خبرنگاران را رفع کرده و سبب ارتقای فعالیت و کیفیت کار آنان شود. به طور مثال بسیج رسانه در حال حاضر یک صندوق وام قرض الحسنه کوچک دارد که باید تقویت شود و این امر نیاز به مشارکت خود خبرنگاران دارد.

 مسئول سازمان بسیج رسانه در مورد برنامه‌های سال آینده این سازمان گفت: سازمان بسیج رسانه یک سازمان مستقل هست که هدف آن ارتباط تنگاتنگ با رسانه و خبرنگاران است؛ به همین منظور کارگروههای مختلفی را در نظر گرفته ایم که در حوزه دغدغه های معیشتی تا حوزه های مغفول مانده نقش رسانه در برخی از عرصه‌های خبری را مدنظر قرار دارد. اخبار برنامه های آتی به مرور به اطلاع عموم خبرنگاران خواهد رسید.

مسعود بصیری با اعلام این مطلب که به زودی بانک اطلاعات خبرنگاران نیز راه اندازی می شود، افزود: به واسطه این بانک اطلاعاتی، خبرنگاران بیکار یا دانش آموختگان خبرنگاری می‌توانند با درج اطلاعات و سوابق خود نسبت به کاریابی در حوزه تخصصی خود اقدام کنند.

وی به برگزاری اولین دوره جشنواره رسانه ای ابوذر اشاره و عنوان کرد: طی یک ماه گذشته هزار و  200 اثر از 730 خبرنگار به دست ما رسیده است که همین امر و درخواست فعالانه رسانه ای، باعث شد مهلت ارسال آثار را تا پنجم بهمن‌ماه سال جاری تمدید کنیم.

مسئول سازمان بسیج رسانه با یادآوری مجدد این نکته که این سازمان برای انجام فعالیت ها و خدماتش به خبرنگاران، نگاه حزبی ندارد، تاکید کرد: خبرنگاران باید مجامع صنفی قدرتمندی داشته باشند اما نگاه‌های حزبی و جناحی تاکنون اجازه نداده است تا اصحاب رسانه بتوانند یک مجمع قوی صنفی مورداعتماد را به عنوان خانه خود انتخاب کنند؛ اما سازمان بسیج رسانه این نگاه حزبی را ندارد و اینکه افراد وابسته و علاقمند به کدام حزب هستند برای بسیج مهم نیست.

مسعود بصیری اضافه کرد: برای عملی شدن این مهم باید روی مشترکات خود تاکید کنیم و نگاه های سیاسی و جناحی را اینجا وارد نکنیم؛ البته تمامی اصحاب رسانه نیز باید در این زمینه به سازمان بسیج رسانه کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم در بحث آموزش خبرنگاری بیان شیوه نفوذ در رسانه است گفت: یکی از موضوعات مهم در بحث آموزش خبرنگاری بیان شیوه نفوذ در رسانه است در صورتی که در آموزش خبرنگاری بیشتر به نحوه نگارش تیتر و لید و امثالهم پرداخته می شود.

مسئول سازمان بسیج رسانه در پایان گفت: صندوق قرض الحسنه خبرنگاران با حضور اصحاب رسانه تشکیل شده است و تا به امروز توانسته کمک های خوبی را به این قشر ارائه کند. از همه خبرنگاران درخواست می کنیم برای فعالیت در این صندوق تلاش کنند.

    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
Page Generated in 2.5135 sec