شناسه خبر: 3191 منتشر شده در مورخ: 1394/5/25 ساعت: 22:33 گروه: استان ها  
بسیج رسانه گلستان منتشر می کند:

گذری بر هفته نامه پیام مستعضعفین به مدیرمسئولی شهید محمدعلی روحانی فرد

محمد علی روحانی فرد صاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه پیام مستضعفین که در سال 1394 بعنوان شهید شاخص بسیج رسانه کشور شناخته شده است،مقاله ای به مناسبت روزخبرنگار با عنوان "گذری بر هفته نامه پیام مستضعفین" جهت استفاده علاقمندان و صاحب نظران تهیه شده است.

گذری بر هفته نامه پیام مستعضعفین به مدیرمسئولی شهید محمدعلی روحانی فرد

به گزارش بسیج رسانه سایت شهید روحانی فرد شهید شاخص بسیج رسانه کشور در سال 94 ، در آستانه روز خبرنگار مقاله ای با عنوان گذری بر هفته نامه پیام مستضعفین منتشر کرد که درذیل می آید.

گذری بر هفته نامه پیام مستضعفین*

 

مقدمه:
انقلاب اسلامی ایران اتفاق بزرگی در تاریخ کشور ایران، حتی جامعه ی جهانی بود. این رویداد در پیچ و خم روزگار کمر راست کرده و با هدایت بزرگ مردان و زنان، فداکاری انسان های از جان گذشته به ثمر رسید و پیروز شد.
در پس هر پیروزی واهمه ی شکست نزدیک است. برای امتداد دستاوردهای پیروزی باید پایگاه های متفاوتی در عرصه های مختلف مورد نیاز جوامع (اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و ...) شکل گرفته و هدایت شده، پیش بروند.
مطمئناً عناصر فعال فرهنگی، مولد ارزش ها و فرهنگ های نهادینه شده در وجودشان هستند. با روح حماسی حاکم در جریانات انقلابی- شریان غیرت اسلامی برای نشر ارزش ها به جوشش در آمد و انسان های آزاده به فراخور توان و اندیشه شان سعی در ایجاد ثبات و تأثیر در امتداد دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران می نمایند.
مبلغ به شیوه های گوناگون پایگاه فرهنگی را میان مردم زمانه ایجاد می کند و یکی از راه های تبلیغ، نشر به صورت های گوناگون (روزنامه، هفته نامه و ...) می باشند که در وانفسای انقلاب، نفس نفس با کوششی وصف ناشدنی به رشد و نمو می پردازند.
شکوفه ای که در اوایل انقلاب به عِطرآگینی پرداخت و جوانه زد و بزرگ شد، هفته نامه "پیام مستضعفین" در منطقه ی گرگان و دشت بود.
در اینجا نگاهی گذرا بر این هفته نامه می افکنیم، تا مروری به چگونگی فعالیت هفته نامه "پیام مستضعفین" داشته باشیم.

 

شناسنامه:
هفته نامه استان مازندران " پیام مستضعفین" ارگان کانون فرهنگی اسلامی گرگان و دشت
رویکرد هفته نامه: مذهبی ، سیاسی، خبری و انتقادی
تاریخ شروع و اتمام فعالیت هفته نامه: بهار 1358 الی اواخر شهریور 1360
تعداد شماره هفته نامه: 55
تعداد صفحه: 4 الی 10 صفحه
بهاء: 10 و 15 ریال
منطقه انتشار: شهرستان های استان مازندران و منطقه ی گرگان و دشت
صاحب امتیاز و مدیر مسئول: محمد علی روحانی فرد(1)
سردبیر: عابدین روحانی فرد
زیر نظر شورای نویسندگان: آقایان حجت الاسلام و المسلمین محمد طاهر طاهری(2)، مسلم رستمانی، شیخ بابا کیا و عابدین روحانی فرد
آدرس دفتر هفته نامه: گرگان، میدان شهرداری، پاساژ شیرانگی
حروف چینی:برادران صاحب جمعیان در تهران
محل چاپ: تهران، چاپ پرچم و چاپخانه کوشش


اداره کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد ملی، طی نامه ای پروانه انتشار روزنامه پیام مستضعفین را در تاریخ 1358/10/8 صادر نمود.
وجه تسمیه "مستضعفین" اقتباس از فرمایشات مکرر امام امت(ره) مبنی بر حمایت از مستضعفین که ولی نعمتان انقلاب هستند، بود.

 

معرفی صاحب امتیاز هفته نامه:
محمد علی روحانی فرد متولد 1325 روستای ایلوار از توابع شهرستان کردکوی واقع در استان گلستان، که از زمان ورود به حوزه علمیه(1342) دغدغه ی نوشتن و رساندن پیام اسلام و انقلاب از طریق قلم داشت. از سال 1342 نگارش در نشریات،روزنامه(3) و ... را آغاز و تا سال 1360به کار خود ادامه داد.
زمانی که انقلاب به پیروزی رسید ایشان نگارش حدوداً صدها مقاله ی فرهنگی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی و ... در رزومه فعالیت قلمی و مطبوعاتی خود داشت و همین امر موجب شد پیگیر مجوز یک نشریه باشد.
محمد علی روحانی فرد در خصوص اخذ مجوز هفته نامه پیام مستضعفین اینچنین گفتند:
"من و تعدادی از دوستان، اولین کسانی بودیم که بعد از انقلاب (شاید روز سوم- چهارم انقلاب) در رابطه با مسائل اجتماعی و فرهنگی تقاضای امتیاز یک روزنامه را دادیم و به نام کانون فرهنگی گرگان و دشت درخواست گرفتن امتیاز یک روزنامه- هفته نامه را برای منطقه ی شمال دادیم که نام آن را "پیام مستضعفین" گذاشتیم و البته حدود 9-8 ماه طول کشید تا امتیاز داده شد. البته ما قبل از کسب امتیاز شروع به کار کرده بودیم و تعداد تقریبا 14-13 شماره بدون امتیاز منتشر کردیم؛ چون آن موقع نیاز به امتیاز نداشت.
هفته نامه ی پیام مستضعفین را ما ابتدا برای منطقه ی گرگان و گنبد در نظر گرفتیم و بعد لازم دیدیم که برای سرتاسر استان مازندران و گرگان منتشر کنیم.البته ابتدا با همکاری یکی از برادران ما در دفتر تبلیغاتی امام آقای صفایی این کار رو ما ادامه دادیم و اگر این کمک ها نبود؛ کار ما تعطیل می شد. "
انتشار هفته نامه موانع و مشکلات پیش روی بسیاری داشت و کمک همکاران در اعتلای چاپ نشریه بسیار مثمر ثمر شناخته شد. روحانی فرد با توجه به دغدغه ی فرهنگی و نبوغ فکری و پشتکار بسیار، ناملایمات را به جان خرید و حتی فراتر از نشریه اقدام نمود و به تدوین جزواتی برای تبلیغ ارزش های اسلامی پرداخت اما به دلیل کمبود امکانات در آن زمان به زیور طبع آراسته نگردید و انتشار نیافتند. شهید روحانی فرد در این خصوص چنین فرمودند: " فصل نامه ای هم به نام "مستضعفین" به صورت یک جزوه یک صد صفحه ای منتشر کردیم. {قابل ذکر است این فصل نامه با همکاری شهید سید محمدطاهر طاهری به چاپ می رسید}.
البته ما دوست داشتیم که کتاب ها و جزواتی منتشر کنیم اما کمبود امکانات مالی و تبلیغی به ما اجازه ی کار نمی داد و حتی همین روزنامه را با هزاران مشکل به اینجا رساندیم."


ایشان علاوه بر مدیر مسئول و صاحب امتیاز هفته نامه در کارنامه ی فعالیت های خود مناصب اجرایی دیگر هم داشتند:
اولین فرماندار روحانی شهرستان کردکوی، سرپرست بنیاد شهید و کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان کردکوی، سرپرست بسیج مستضعفین شهرستان کردکوی، .... و این امر او را از هفته نامه غافل نکرد و تا زمانی که در منطقه ی گرگان و دشت حضور داشت، هفته نامه به قوت به کار خود ادامه می داد تا زمانی که ایشان به تهران منتقل و ابتدا به عنوان معاون اداره هفتم و سپس معاون اداره نهم سیاسی در وزارت خارجه مشغول و در تاریخ 1/12/1364 به همراه آیت الله شهید محلاتی در آسمان اهواز به مقام عظمی شهادت نائل شدند.

 

اهداف و محتوای هفته نامه
بهترین هدف انتشار با جستاری در قلم صاحب امتیاز نشریه چنین عنوان می شود : " پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) مطبوعات و قلم های فاسد با استفاده از آزادی بی قید و شرط در کشور ما شروع به فعالیت نمودند. ما بر حسب وظیفه ی انسانی خود و برای معرفی بیشتر محتوای انقلاب اسلامی بالا بردن آگاهی مردم دست به انتشار هفته نامه "پیام مستضعفین" با عنوان "ایدئولوژی اسلامی در استان مازندران و گرگان" زدیم."
و در جایی دیگر اشاره داشتند که کمبود امکانات مالی و تبلیغی به ایشان اجازه ی کار نمی داد و " البته افراد زیادی بودند که می گفتند این کار چیه؟ و به چه دردی می خوره؟ اما ما می گفتیم که حتما باید کار را ادامه بدهیم. بعضی ها به ما می گفتند که شما خلاصه عبایت را هم روزی خواهی

فروخت. من هم می گفتم خُب اگر لازم شود آن را هم خواهم فروخت. لذا ما آنچه را که از دست مان بر بیاید، به فرهنگ مردم خدمت می کنیم، به فرهنگ اسلام خدمت می کنیم و به اندازه توانایی خودمان کمک می کنیم، حالا در سطح محدود است، باشد."


اهمیت فعالیت نمودن در زمینه ی مطبوعات و نشر ارزشهای اسلامی را می توان از سخنان شهید روحانی فرد فهمید که هر کس با توجه به توانایی خود باید به اسلام و مردم خدمت کند چه در سطح محدود باشد و چه در سطوح بالاتر.


محتوای هفته نامه پیام مستضعفین در 55 شماره به چند قسمت دسته بندی که اکثر این موارد در هر شماره دیده می شود:
1.گزارش (شامل مسائل و اتفاقات منطقه ی گرگان و دشت که بارز ترین آن جنگ گنبد بود، مسائل و مواردی که در کشور از سوی رهبر انقلاب و مسئولین صورت می گرفت، گزارش عملکرد ادارات و ارکان های دولتی و مسئولین و ...).
2 .اخبار(شامل اخبار کوتاه شهرستانی، استانی و کشور و در چندین شماره اخبار جهان به چشم می خورد).
3. مصاحبه ( برگرفته از روزنامه های معتبر کشور و یا گفتگو با افراد و اشخاص که از سوی خبرنگار و هیئت تحریریه هفته نامه انجام می شد).
4. تحلیل (گزارش تحلیلی و تحلیل مسائل سیاسی، اجتماعی و ... در این هفته نامه توسط نویسندگان همکار نشریه انجام می شد. که قسمت اعظم تحلیل ها به عملکرد مسئولین استان و شهرستان با رویکرد انقلابی و ... تحلیل و گوشزد می شد ).
5.مقالات (مقالات تولیدی توسط نویسندگان بومی در این هفته نامه زیاد به چشم می خورد. از طلاب علوم دینی گرفته تا دانشجویان، معلمان و اساتید دانشگاه مطالب و مقالات خود را به این نشریه ارسال می کردند. از کتاب های شهید مطهری هم جهت درج موضوعی خاص در قالب مقاله استفاده می شد، درباره جنبش های آزادی بخش مسلمانان در آفریقا، اریتره و... در این هفته نامه هم اشاره می شد ).
6.معرفی (در این قسمت، به معرفی شهدای منطقه ی گرگان و استان بخصوص شهدای انقلاب اسلامی اشاره می شد).
7.انتقاد (نقد و انتقاد از عملکرد مسئولین منطقه جهت سازندگی بیشتر جامعه به چشم می خورد).
8. متن ادبی، دلنوشته، دکلمه و شعر
9. آگهی ها (90 درصد آگهی ها ثبتی بودند و در شمارگانی که تعداد صفحات بیشتری داشتند چندین صفحه به آگهی اختصاص داشت).


علاوه بر این موارد چندین شماره به صورت ویژه نامه یا فوق العاده به مناسبات مذهبی یا اجتماعی خاص نگارش می شد مانند( بعثت رسول اکرم(ص) ، امام زمان(عج)، امام صادق(ع)، شهدای 5 آذر و ...).


در این هفته نامه، جایگاه ثابتی به سخنان امام (ره) و شعار انقلابی، برای زنده نگهداشتن روح حماسی و امتداد شور انقلابی در همه ی شمارگان به چشم می خورد که در انتهای صفحات و یا حاشیه صفحه درج می شدند.

 

نویسندگان هفته نامه و مطالب آنان
نویسندگان هفته نامه و مطالب آنان در دست بررسی است و در آینده به آن اشاره خواهد شد.


لازم به توضیح است که شهید روحانی فرد از خبرنگاران با ویژگی "فعال بودن و مومن به اسلام بودن" دعوت به همکاری می نمود.


در پایان این نکته را متذکر می شویم که شهید روحانی فرد جهت معرفی بیشتر محتوای انقلاب اسلامی و بالا بردن آگاهی مردم دست به انتشار این هفته نامه زدند و در جایی به حضور چنین فعالیت فرهنگی اینچنین اشاره داشتند که: " منطقه ی ما حساس است و عناصر ضد انقلاب در منطقه ی ما مخصوصاً ترکمن صحرا فعالیت شان خیلی چشمگیر بود... اگر در اون شرایط حساس آنجا را ول می کردیم مسلماً فدائیان خلق و گروهای چپ که منافع خودشون رو در نظر داشتند روز بروز زیادتر می شدند" .

 

 

 والسلام

 


پی نوشت:
* این مقاله بخشی از مطالب ویژه نامه ی شهید روحانی فرد می باشد که در آینده چاپ خواهد شد.
(1) محمد علی روحانی فرد، شهید شاخص سال 1394 بسیج رسانه کشور- ولادت3/5/1325 شهادت 1/12/1364
(2) سید محمد طاهر طاهری ولادت 1338/9/21 شهادت 1363/5/12
(3) پیام اسلام، ندای حق، پیام جعفری، نور دانش،مجله مسجد اعظم قم، نسل جوان و...

 

منابع:
صدای شهید محمد علی روحانی فرد
نسخه های موجود از هفته نامه پیام مستضعفین
و با تشکر از آقای مسلم رستمانی

    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 0.0858 sec