شناسه خبر: 2842 منتشر شده در مورخ: 1394/4/14 ساعت: 00:39 گروه: استان ها  

قلم سرنوشت ساز ترین ابزار دست بشریت

قلم سرنوشت ساز ترین ابزار دست بشریت است که سبب سعادت و خوشبختی و یا انحراف انسانها را می توان فراهم کرد که با توجه به سفارشات متعدد بزرگان و همانگونه که خداوند عظیم و بلند مرتبه نیز به قلم جایگاهی بس بزرگ وپسندیده داده است که خود نیز بدان قسم یاد می کند نیاز است که انسان آن را در راه حق و حقیقت نگارش نماید.

قلم سرنوشت ساز ترین ابزار دست بشریت

قلم سرنوشت ساز ترین ابزار دست بشریتبه گزارش بسیج رسانه، به بهانه فرا رسیدن چهاردهم تیر ماه روز قلم؛

سخن در مورد روز قلم و نگارش آنچه قلم را هدایت گر انسان از تباهی بسوی رسالت رهسپار کرده است بسیار دشوار است، همانگونه که خداوند عظیم و بلند مرتبه نیز به قلم جایگاهی بس بزرگ وپسندیده داده است که خود نیز بدان قسم یاد می کند و می فرماید: (ن وَالقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه می‏نویسند) این خود نوعی احترام به قلم ونگارش  آن می باشد که منظورقرآن نیز چیزی جز رسالت بشریت نیست که بوسیله قلم محقق می شود و به همین خاطر خداوند بدان قسم یاد نموده است.
 
شان و جایگاه قلم در حدی است که بزرگانی همچون امیرالمومنین علی (ع) نیز در این خصوص می فرماید: (اندیشه‏های دانشمندان، به بلندای قدرت قلم‏هاشان است) که طبق این گفته، دانشمندان نیز به خودی خود نمی توانند نقش مهمی را ایفا کنند و این قلمهایشان است که به آنها قدرت و برتری می دهد و می توانند جهانی را متحول کنند.
 
 قلم برگرفته از تعقل، شخصیت، تفکرات واحساس های درونی افراد است که می تواند در اشکال مختلفت بیان شود و در حقیقت همان زبان گویای بشریت است که اگر در راه پیشرفت و هدایت بشریت بر رشته تحریر درآید ثواب و اجر و پاداشی  جاوید را خواهد داشت که پیامبر اعظم (ص)در این رابطه می فرماید :(هر کس از من حدیثی یا مطلب علمی را بنویسد، تا وقتی آن نوشته باقی باشد، برای او حسنه می نویسند) که نشان از اهمیت قلم می باشد که انسان را بسوی سعادت رهنمون می سازد.
 
حال اگر مسیرقلم را در راستای ظلم به بشریت، ایجاد تفرقه و نفاق و کارهای ناپسند منحرف کنیم عذاب و نفرین را در پی خواهد داشت که طبق گفته رسول اکرم(ص): (همانا نخستین چیزی که خداوند متعال آن را آفرید قلم بود. پس به او فرمان داد: که بنویس، عرض کرد: پروردگارا! چه بنویسم ؟ فرمود: مقدار و تقدیر هر چیزی را، تا روز قیامت) پس طبق این روایت این قلم وسیله ای جهت ثبت اعمال و کردار ما ست که اگر آن را در راه شر بکار ببندیم عقوبتی ناگوار را که قلم نیز شاهد آن بوده است نصیب خود کرده ایم.
 
در واقع باید گفت با قلم فرسایی های بیهوده وظالمانه خود می توان دولت ها و ملت ها را به اضمهلال کشاند و آنها را از راه حق و حقیقت بدور کرد که امری ناپسند می باشد.
 
تاثیرات قلم  بسیار زیاد است و گاهی گفتن کلامی با زبان نمی تواند حق مطلب را ادا کند و تا مادامی که به وسیله قلم نگارش نشده است نمی تواند جایگاه خود را دریابد، با قلم می توان دولت ها و ملت ها را باهم متحد ساخت و آنها را مدیریت کرد، این قلم است که عقاید و اندیشه ها را بسوی هدفی واحد سوق می دهد و منجر به خلق پدیده ای و یا اثری می شود، این قلم است که خوبیها را از بدیها جدا می سازد و زمینه سازدور شدن از پلیدیها می شود و آنها را به کمال می رساند و این قلم است که می توانند زمینه ساز حل مشکلات متعدد مردم شود .
 
در حقیقت قلم سرنوشت ساز ترین ابزار دست بشریت است که سبب سعادت و خوشبختی و یا انحراف انسانها را می توان فراهم کرد
 
سخن در مرد تاثیرات و محاسن قلم بسیار است که در یک مطلب نمی گنجد پس دراینجا سخن را کوتاه می کنم و باید متذکر شوم با وجود اینکه سفارشات متعددی از بزرگان و در آیات قرآنی شده است ولی جایگاه قلم و نویسندگان در حد و اندازه نام و منزلت آن نیست که می بایست بوسیله همین قلم نسبت به دفاع و حفظ و صیانت از آن کوشید تا در راه ناثواب تلف نشود.
 
ارزش قلم بسیار بالاتراز آن است که بتوان فقط به ذکر نامی در تقویم اکتفا کرد و یاد  نویسندگان را گرامی داشت و همانگونه که خداوند در قرآن بدان قسم می خورد چگونه ما می توانیم به آسانی از آن بگذریم  و فقط به ذکر یومی از آن یاد کنیم......
 
اما نام گذاری چهاردهم تیرماه  در دهه اخیربه عنوان روز قلم به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز کارپسندیده ای است که می تواند زمینه ساز حرکت های بزرگ اهل قلم باشد و باعث انگیزه مضاعف آنها در نگارش شود.
 
به همین بهانه فرصت را غنیمت شمرده و این روز را به تمامی نویسندگان واهل قلم صمیمانه تبریک عرض می دارم.
 
به قلم: حسین سرمشقی
    google-buzz twitter digg facebook linkedin
نظرات بینندگان
نظر شما
نام: ایمیل:
نظر:
کد امنیتی:
captcha
یادداشت
مقالات
Page Generated in 0.1931 sec